Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-01-21 Aktualności
  Aktualności

  Dr Henryka Bochniarz una Uniwersytecie Łódzkim

  17.01.2019 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbył się wykład dr Henryki Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan. Podczas spotkania ze studentami Prezydent Lewiatana poruszyła szereg ciekawych kwestii: Brexit, wojny handlowe, sztuczna inteligencja i wiele innych.

  Zachęcamy do obejrzenia całego wykładu >>

 • 2019-01-21 Aktualności
  Aktualności

  Biurokracja hamuje wykorzystywanie funduszy UE na B+R

  • Tempo wykorzystywania unijnych funduszy na badania i rozwój oraz innowacje jest bardzo niskie - w porównaniu z innymi obszarami środki są wykorzystywane najwolniej, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym.
  • Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest zbyt duże obciążenie biurokratyczne przedsiębiorców realizujących projekty, niepewność przepisów i słaba płynność finansowa - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Dla przedsiębiorców obciążenie biurokratyczne i ryzyko finansowe związane ze źródłem finansowania są na tyle duże, że często decydują się oni na wsparcie dużego, stabilnego inwestora zagranicznego zamiast sięgnięcie po dofinansowanie unijne.

 • 2019-01-18 Aktualności
  Aktualności

  Płaca przekroczyła 5 tys. zł, ale może już nie rosnąć szybko

  Ważne dla firm: Mimo, iż średnie i duże przedsiębiorstwa nadal zatrudniają nowych pracowników i znacząco podnoszą płace, zmiany nie są już tak duże jak rok wcześniej.

 • 2019-01-18 Aktualności
  Aktualności

  Produkcja przemysłowa hamuje, ale powoli

  Ważne dla firm: W najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa mogą się spodziewać spowolnienia dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej, co jest konsekwencją osłabienia wzrostu gospodarczego w krajach UE, zwłaszcza w Niemczech.

 • 2019-01-17 Aktualności
  Aktualności

  Konferencja o europejskim dialogu społecznym współorganizowana przez Konfederację Lewiatan

  Serdecznie zapraszamy na konferencję na temat europejskiego dialogu społecznego, którą organizujemy wspólnie z europosłem T. Mannem oraz federacjami pracodawców z Danii (DA) i Niemiec (BDA) w Parlamencie Europejskim w Brukseli dnia 22 stycznia 2019 r.   Wspólnie z przedstawicielami...

 • 2019-01-17 Aktualności
  Aktualności

  Polityka energetyczna do 2040 roku mało ambitna

  • Projekt polityki energetycznej Polski do 2040 roku nie docenia wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w rozproszonych, małych jednostkach czy rozwoju sieci dystrybucyjnych.
  • Skupia się na tworzeniu regulacji i to we wszystkich sektorach, a nie mówi za wiele o tym, jak ułatwiać działania czy zachowania rynkowe. Niedostatecznie uwzględnia, a w wielu obszarach wręcz pomija, kwestie efektywności energetycznej budynków.
  • Rozmija się także z bliskimi i wieloletnimi celami polityki klimatycznej UE - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2019-01-17 Aktualności
  Aktualności

  Karta Dużej Rodziny na razie nie wejdzie do aptek

  Z projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego skierowanego pod obrady rządu zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie rządowym Karta Dużej Rodziny, w ramach którego rodziny wielodzietne otrzymują zniżki na zakup szeregu towarów i usług. BCC, Konfederacja Lewiatan, PharmaNET, Pracodawcy RP i ZPP apelują o powrót do prac umożliwiających udział aptek w programie i nieuleganie presji korporacji aptekarskiej.

 • 2019-01-17 Aktualności
  Aktualności

  Polska Unia Edukacyjna żegna Pawła Adamowicza

  Polska Unia Edukacyjna ze smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jesteśmy szczerze wstrząśnięci i głęboko poruszeni tą zbrodnią.

 • 2019-01-17 Aktualności
  Aktualności

  Polski biznes może wpłynąć na program prac nowej Komisji Europejskiej

  Rok 2019 można śmiało nazwać rokiem europejskim z uwagi na czekające nas w maju wybory do Parlamentu Europejskiego i ukonstytuowanie się nowej Komisji pod koniec roku. Tematy europejskie mogą na pewien czas zdominować debatę publiczną, a wyniki wyborów określą kierunek rozwoju Unii na najbliższe lata. Polskie firmy powinny być w tym czasie szczególnie aktywne i mówić głośnio o swoich priorytetach.

 • 2019-01-16 Aktualności
  Aktualności

  A solution must urgently be found to avoid no-deal Brexit

  (Brussels, 16 January 2019) European business is extremely disturbed by yesterday's developments in the UK. The withdrawal agreement that includes a transition period is the only available option to avoid major disruption for citizens and businesses. It provides a stable framework to...