Aktualności 2020

• 2020-11-23 Aktualności

Nowe kompetencje w branży motoryzacyjnej

• 24 listopada br. odbędzie się online 3. edycja konferencji „Nowe kompetencje na nowe czasy" organizowana przez Radę ds. Kompetencji w sektorze motoryzacyjnym ze szczególnym uwzględnieniem elektromobilności.
    • Motywem przewodnim tegorocznego spotkania będą kwestie związane rozwojem kompetencji w szkolnictwie zawodowym w Polsce i Unii Europejskiej w branży motoryzacyjnej.
    • Udział w konferencji zapowiedział m.in. Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

• 2020-11-23 Aktualności

Rośnie popyt na pracę tymczasową

Jak wynika z danych firm należących do Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan, trzeci kwartał tego roku przyniósł wyraźne ożywienie na rynku pracy. Popyt na usługi HR, w szczególności na pracę tymczasową i rekrutację stałą, wzrósł znacznie w porównaniu do poprzedniego okresu.

• 2020-11-23 Aktualności

Druga fala pandemii ogranicza zakupy Polaków

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) w październiku spadła o 2,3% w ujęciu rocznym oraz wzrosła o 2,1% w skali miesiąca - podał GUS.

• 2020-11-20 Aktualności

Przemysł nie poddaje się drugiej fali pandemii

Październik przyniósł relatywnie dobre wieści z przemysłu. Produkcja sprzedana wzrosła o 1% r/r i 3,7% m/m - podał GUS.

• 2020-11-19 Aktualności

Rząd będzie konsultował z biznesem decyzje dotyczące walki z pandemią

• W dzisiejszym plenarnym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.
    • Konfederacja Lewiatan z zadowoleniem przyjęła deklarację szefa rządu, że najważniejsze decyzje dotyczące walki z pandemią będą konsultowane z partnerami społecznymi.

Badanie Lewiatana: 40% firm dobrze sobie radzi w czasie pandemii

• 40% firm dobrze sobie radzi w czasie pandemii i nie obawia się o przyszłość, ale większość uważa, że przy drastycznych ograniczeniach działalności lub wprowadzeniu głębokiego lockdownu nie poradzi sobie bez pomocy państwa.
    • Przedsiębiorstwa spodziewają się w najbliższych miesiącach pogorszenia sytuacji gospodarczej. 45,2% firm będzie zmuszona nadal wprowadzać nadzwyczajne oszczędności, a 32,2% angażować własne pieniądze, aż 2/3 oczekuje pomocy dla najbardziej dotkniętych pandemią - wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan.

• 2020-11-19 Aktualności

Polacy odraczają większe zakupy, bo boją się o swoje dochody

Słabe dane o koniunkturze konsumenckiej w listopadzie. Pogorszenie sytuacji epidemicznej oraz ograniczenia administracyjne wprowadzone na szerokie spektrum działalności gospodarczej wywołują spadek ufności konsumentów, zarówno w warstwie diagnozy, jak i prognoz na kolejne 12 miesięcy. Wskaźnik bieżący wyniósł -29,2, wskaźnik wyprzedzający -30,1 (w październiku odpowiednio -20,0 oraz -19,2).

• 2020-11-19 Aktualności

W listopadzie zatrudnienie i płace dostaną zadyszki

W październiku 2020 roku w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób pracowało 6318,3 tys. osób - podał dzisiaj GUS. To nieco więcej niż miesiąc wcześniej, kiedy zatrudnionych było 6312,4 tys. Mimo przyjęć do pracy nowych pracowników i dalszego przywracania wcześniejszych wymiarów etatów sprzed pandemii, zatrudnienie jest nadal niższe niż rok wcześniej o 1%.

EKES rozpoczął nową kadencję

Październikowa sesja EKES potwierdziła poprzednio dokonany wybór na przewodniczącą EKES: została nią Christa Schweng z Austrii, członkini grupy pracodawców, a w poprzedniej kadencji przewodnicząca sekcji SOC. Podczas sesji potwierdzono lub uzupełniono wybory na wiele innych funkcji w Komitecie.

• 2020-11-19 Aktualności

Jednolity rynek potrzebuje szybszych działań

Pandemia koronawirusa i nagłe zamykanie granic pomiędzy państwami członkowskimi skutkowało przerwaniem bądź spowolnieniem kluczowych łańcuchów dostaw oraz zakłóciło funkcjonowanie milionów pracowników transgranicznych i delegowanych, tym samym dodatkowo osłabiając unijną gospodarkę.