Aktualności 2020

• 2020-01-22 Aktualności

Jacek Krawczyk kandydatem na stanowisko przewodniczącego EKES

Grupa Pracodawców EKES poparła dzisiaj kandydaturę Jacka Krawczyka na stanowisko przewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno -Społecznego. Uzyskał on 70 proc. głosów.

• 2020-01-22 Aktualności
    Aktualności

Podatek cukrowy zagraża branży napojów słodzonych

• Po wprowadzeniu podatku cukrowego, co planuje rząd, ceny napojów słodzonych mogą wzrosnąć nawet o jedną trzecią.
    • Obniży się konkurencyjność przedsiębiorstw, co może przełożyć się na zwolnienia pracowników.
    • Jego negatywne skutki odczują gospodarstwa domowe, rolnicy i budżet państwa. Doświadczenia innych krajów pokazują, że taki podatek nie ograniczył spożycia cukru - przestrzega Konfederacja Lewiatan.

• 2020-01-21 Aktualności

„Silna Europa w świecie wyzwań” - hasłem przewodnim Prezydencji Chorwackiej

„UE stoi przed wieloma wyzwaniami. Świat z dnia na dzień staje się coraz bardziej złożony, liczba naszych zadań rośnie, podobnie jak liczba tych, którzy oferują proste odpowiedzi i szybkie rozwiązania, często bezzasadne i oparte na fałszywych informacjach. Rosną oczekiwania naszych obywateli. Musimy się do nich zbliżyć, wysłuchać ich i odpowiedzieć na ich obawy" - powiedziałmówił premier Chorwacji Andrej Plenkovic, przedstawiając priorytety Chorwackiej Prezydencji w Parlamencie Europejskim.

• 2020-01-21 Aktualności

Praca 4.0. Wyzwaniem jest brak pracowników o odpowiednich kompetencjach

- Mamy najniższe bezrobocie w historii, ale to nie znaczy, że wszystko jest w porządku. Największym wyzwaniem pozostaje brak wykwalifikowanych pracowników, o czym już od dawna sygnalizują pracodawcy. Mamy też zbyt wysoki odsetek osób biernych zawodowo i niski poziom zatrudnienia osób w wieku 50 plus - powiedziała Alina Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na konferencji „Praca 4.0 - Rynek pracy w procesie zmiany", zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan.

• 2020-01-20 Aktualności
    Aktualności

Nie powinno się regulować kwestii ujawniania wysokości płacy w ofertach pracy

• Poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który jest teraz w konsultacjach, ma na celu zobowiązanie pracodawców do ujawniania w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan wiele przedsiębiorstw już to robi i taka praktyka zasługuje na poparcie, ponieważ zwiększa efektywność procesów rekrutacji i buduje zaufanie między pracodawcą i pracownikiem.
    • Wątpliwości budzi natomiast próba uregulowania tej praktyki w prawie i wprowadzenie sankcji karnych za niedopełnienie tego obowiązku.

• 2020-01-20 Aktualności
    Aktualności

UE powinna przywrócić równowagę w relacjach z Chinami

Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym UE, a UE jest największym partnerem handlowym Chin. Ten potencjał gospodarczy pozostaje jednak niewykorzystany ze względu na kierowaną w dużej mierze przez państwo gospodarkę chińską" - powiedział dyrektor generalny BusinessEurope Markus J. Beyrer.

• 2020-01-17 Aktualności
    Aktualności

Kontrowersyjny podatek od reklam suplementów diety

• Wprowadzenie opłaty od emisji reklam suplementów diety, które planuje rząd, ma czysto fiskalny charakter i wynika z potrzeby wsparcia budżetu.
    • Konfederacja Lewiatan ostrzega, że taka opłata spowoduje wzrost cen suplementów diety i ograniczy ich dostępność dla obywateli.
    • Negatywnie wpłynie na rynek reklamy ponieważ osłabi firmy i organizacje, które są sygnatariuszami porozumienia dotyczącego zasad rozpowszechniania reklam suplementów diety.
    • Naruszy zagwarantowaną w konstytucji zasadę swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej oraz równości wobec prawa.

Aktualności

Komisja sejmowa za odrzuceniem propozycji zniesienia limitu składek na ZUS

• Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny opowiedziała się za odrzuceniem projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, autorstwa klubu Lewicy.
    • Zakładał on m.in. zniesienie limitu składek na ZUS, tzw. 30-krotności, podniesienie najniżej emerytury do 1600 zł i wprowadzenie pojęcia najwyższej emerytury.
    • Posłowie uwzględnili stanowisko Konfederacji Lewiatan, która była przeciwna takim rozwiązaniom.

Aktualności

„Next move” - konferencja NHO nt. przyszłości Europy i roli norweskich firm w unijnej zielonej transformacji

W Oslo odbyła się konferencja norweskiej federacji pracodawców - NHO. Jej prezydent, Arvid Moss, mówił o roli i celach biznesu w związku z transformacją energetyczną UE i przemysłem 4.0.

Aktualności

Morskie wiatraki czekają na dobre prawo

• Resort aktywów państwowych przedstawił projekt ustawy wspierającej rozwój morskich farm wiatrowych.
    • Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia wiele zawartych w nim rozwiązań. Część propozycji wymaga jednak zmian.
    • Pracodawcy cieszą się, że na konsultacje i uzgodnienia projektu ustawy przeznaczono dużo czasu.