Aktualności 2020

• 2020-07-14 Aktualności
    Aktualności

Komisja Europejska zwraca uwagę na niezgodność zakazu reklamy aptek z prawem UE

• W ostatnich dniach Komisja Europejska wystosowała do naszego rządu uzasadnioną opinię w sprawie ograniczeń dotyczących reklamy aptek.
    • To kolejny etap procedury o naruszenie prawa UE. Jeśli rząd nie usunie uchybienia, wówczas sprawa zostanie skierowana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

• 2020-07-13 Aktualności
    Aktualności

Mamy nadzieję na ożywienie dialogu społecznego

Andrzej Duda uzyskał w II turze wyborów prezydenckich 51,21 proc., a Rafał Trzaskowski - 48,79 proc. - to cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów z 99,97 proc. obwodów, które podała Państwowa Komisja Wyborcza.

• 2020-07-10 Aktualności

Najnowszy komunikat Komisji Europejskiej dotyczący Brexitu

Wycofanie się Zjednoczonego Królestwa z dorobku prawnego UE, rynku wewnętrznego i unii celnej z końcem okresu przejściowego nieuchronnie stworzy bariery w handlu i wymianach transgranicznych, z którymi obecnie nie musimy się mierzyć. Stanie się tak nawet w przypadku, gdy Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo zawrą bardzo ambitne partnerstwo obejmujące wszystkie obszary uzgodnione w Deklaracji Politycznej do końca 2020 r.

• 2020-07-09 Aktualności
    Aktualności

Zatwierdzenie Pakietu Mobilności I niekorzystne dla polskiego i europejskiego sektora transportu

Pomimo licznych apeli Konfederacji Lewiatan i naszego członka TLP, a także pozostałych 9 federacji pracodawców z różnych państw UE, w tym niemieckiego BDI i litewskiego LPK, wczoraj podczas głosowania późno w nocy w Parlamencie Europejskim, odrzucono wszystkie korzystne poprawki i zatwierdzono Pakiet Mobilności I. Dla przypomnienia nie jest to jeden, a trzy akty prawne, które ze względu na decyzję polityczną były procedowane i negocjowane razem właśnie jako Pakiet: rozporządzenie o dostępie do zawodu i rynku; rozporządzenie o czasie prowadzenia pojazdu, czasie odpoczynku i tachografach; dyrektywa o egzekwowaniu przepisów i delegowaniu kierowców w transporcie drogowym.

• 2020-07-09 Aktualności
    Aktualności

Będę podpisywał tylko takie ustawy, które przejdą konsultacje społeczne

• Będę podpisywał tylko takie ustawy dotyczące warunków prowadzenia działalności gospodarczej, które zostały przedyskutowane i skonsultowane z organizacjami pracodawców oraz ze stroną społeczną - zapowiedział Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta, odpowiadając na pytania przedsiębiorców zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan.
    • Zapowiedział również, że Polska powinna poprzeć unijne cele związane z ochroną klimatu, zielonym ładem i zobowiązać się do osiągnięcia neutralności klimatycznej gospodarki do 2050 r.

• 2020-07-08 Aktualności

Związek Polskiego Leasingu zyskał nowego partnera

BPS Leasing spółka z Grupy BPS, największego zrzeszenia banków spółdzielczych w Polsce, dołączyła właśnie do Związku Polskiego Leasingu, członka Konfederacji Lewiatan. Grupę BPS tworzy 328 banków zrzeszonych oraz Bank BPS, co daję łączną liczbę ponad 2,3 tys. placówek.

• 2020-07-08 Aktualności
    Aktualności

Za wcześnie na obowiązkowe oznakowanie dotyczące recyklingu opakowań

• W Sejmie rozpoczęły się prace nad poselskim projektem ustawy dotyczącym gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
    • Przewiduje on wprowadzenie obowiązku oznakowania opakowań wzorami wskazującymi do jakiej frakcji odpadów powinno trafić opakowanie po zużyciu produktu oraz odpady zawarte w tym opakowaniu.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan firmy nie są obecnie w stanie spełnić tych wymagań.

• 2020-07-07 Aktualności
    Aktualności

Pandemia zmniejszyła szanse na znalezienie nowej pracy

Zniesienie większości obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa spowodowało nieznaczny spadek niepewności na rynku pracy. Z realizowanej przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster 40. edycji badania „Monitor Rynku Pracy" wynika, że Polacy wciąż obawiają się utraty obecnego zatrudnienia.

• 2020-07-07 Aktualności
    Aktualności

Fala zwolnień pracowników dopiero przed nami

Stosunkowo niewielki przyrost bezrobocia w czerwcu, wynoszący 0,1 pkt proc. w stosunku do maja, jest raczej miernikiem pogarszającej się sytuacji na rynku pracy.

• 2020-07-06 Aktualności
    Aktualności

Zmiany w refundacji leków mogą doprowadzić do braków wielu medykamentów w Polsce

• Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt ustawy o Funduszu Medycznym, który ma na celu poprawę zdrowia i jakości życia Polaków.
    • W liście do prezydenta Krajowi Producenci Leków i Konfederacja Lewiatan ostrzegają, że projekt ustawy zawiera zmiany w zakresie refundacji leków, które mogą doprowadzić do braków leków w Polsce.
    • Niepokój pracodawców budzi także możliwość uszczuplenia środków budżetu na refundację leków.