Aktualności 2019

• 2019-03-22 Aktualności
    Aktualności

Optymizm przedsiębiorców dobrze wróży gospodarce

Ważne dla firm: W Polsce, inaczej niż w Unii Europejskiej, po małym tąpnięciu koniunktura wraca na starą ścieżkę wzrostów.

Aktualności

Pogorszyły się wyniki finansowe przedsiębiorstw

Ważne dla firm: Cieszy wzrost nakładów inwestycyjnych. W ubiegłym roku były one wyższe o 12,2% (w cenach stałych), podczas gdy w 2017 roku wzrost wynosił ledwie 3,4%.

Aktualności

Mocne poparcie EKES dla zrównoważonego rozwoju

542 sesja plenarna EKES debatowała nad 17. opiniami. Wszystkie zostały przyjęte (część z poprawkami).

Rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej

Dzisiaj rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, na który przyjadą wszyscy szefowie państw i rządów, ciągle jeszcze 28 państw członkowskich UE. Poza kwestią Brexitu, przywódcy będą dyskutować o zwalczaniu dezinformacji w kontekście zbliżających się wyborów europejskich, a także o zmianach klimatu, relacjach z Chinami, unijnej polityce handlowej i przemysłowej oraz o dalszej integracji jednolitego rynku i stworzeniu unii kapitałowej.

Aktualności

BusinessEurope statement on Brexit ahead of the European Council meeting on 21-22 March 2019

Brexit day is approaching rapidly and uncertainty is exponentially growing among citizens and businesses

Aktualności

Na początku roku przemysł radzi sobie całkiem dobrze

Ważne dla firm: Mimo perspektyw spowolnienia gospodarczego i niekorzystnego otoczenia międzynarodowego, przedsiębiorcy wciąż widzą potencjał rozwojowy.

Szkolenia Centrum Mediacji Lewiatan

Zapraszamy na szkolenia w roku 2019.

Aktualności

Płace szybko rosną, wzrost zatrudnienia nieco wyhamował

Ważne dla firm: Wzrost liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw jest ograniczony przez niewystarczającą dostępność osób posiadających odpowiednie kwalifikacje.

Aktualności

Skomplikowane rekompensaty za wzrost cen prądu

• Przyjęcie dyskryminującego dla części sprzedawców energii elektrycznej modelu wypłaty rekompensat może skutkować uznaniem przez Komisję Europejską, że są one niedozwoloną pomocą publiczną.
    • Jedynym niedyskryminującym sposobem kalkulacji rekompensat jest różnica pomiędzy cenami sprzedaży energii do odbiorców, jakie wynikają z kontraktów zawartych na 2019 r., a poziomem cen, po jakich firmy muszą sprzedawać energię na podstawie przyjętych regulacji.
    • Projekt rozporządzenia ministra energii, w którym określone zostały zasady wyliczania rekompensat dla sprzedawców, pogłębi sytuację niemal całkowitego zaprzestania składania ofert odbiorcom przez sprzedawców prądu - ostrzega Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan.

Aktualności

Pracodawcy krytykują zmiany w ustawie o PPK

• Nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych powinna służyć poprawieniu budzących wątpliwości przepisów, które negatywnie wpływają na proces wdrażania programu, a nie wprowadzaniu rozwiązań, zmieniających w istotny sposób jego funkcjonowanie dla pracodawców.
    • Wyłączenie zastosowania tzw. limitu 30-krotności podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe to złe rozwiązanie.
    • Tryb prac nad nowelizacją ustawy narusza zasady konsultacji z partnerami społecznymi - uważa Konfederacja Lewiatan.