Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2018

 • 2018-11-13 Aktualności
  Aktualności

  Nie najlepszy czas na zwiększanie konkurencyjności MSP w UE

  Ważne dla firm: Niestety, minął już najlepszy czas na zwiększenie konkurencyjności naszych małych i średnich przedsiębiorstw na rynku europejskim.

 • 2018-11-13 Aktualności
  Aktualności

  Brussels Headlines - nowy biuletyn europejski

  6 listopada Konfederacja Lewiatana wydała pierwszy numer nowego biuletynu europejskiego Brussels Headlines. Biuletyn poświęcony jest naszej aktywności na forum europejskim oraz sprawom międzynarodowym. Zespół Lewiatana w Brukseli i w Warszawie codziennie zabiega, aby głos polskiego biznesu był...

 • 2018-11-09 Aktualności
  Aktualności

  Członek Konfederacji Lewiatan laureatem nagrody Komisji Europejskiej

  Nagroda za doskonalenie zawodowe VET Excellence Award 2018 została przyznana wrocławskiej firmie Human Partner, członkowi Konfederacji Lewiatan! Jest to wyróżnienie Komisji Europejskiej za najlepsze praktyki w kształceniu i szkoleniu zawodowym w całej Europie. Ich laureaci mają prestiż występowania jako ambasadorzy w swojej dziedzinie.

 • 2018-11-09 Aktualności
  Aktualności

  Konsultacje projektu z dnia 8 listopada 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa

  Konsultujemy projekt z dnia 8 listopada 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Projekt zakłada:  zmianę sposobu identyfikacji towarów i usług na potrzeby podatku VAT i odejście od stosowania PKWiU na rzecz nomenklatury...

 • 2018-11-09 Aktualności
  Aktualności

  Środowisko. Będzie więcej kontroli nad gospodarką odpadami

  Nowelizacja ustawy z 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U. 2018 poz. 1471) została ogłoszona jako część tzw. „pakietu odpadowego" wraz z nowelizacją ustawy o odpadach. Reformy mają na celu zwiększenie kontroli nad gospodarką odpadami, zlikwidowanie „szarej strefy", a tym samym zakończenie działalności w zakresie obrotu odpadami niezgodnie z prawem.

 • 2018-11-09 Aktualności
  Aktualności

  Groźne przepisy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

  Rządowy projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych jest na ostatniej prostej przed skierowaniem do Sejmu. Przeszedł wszystkie uzgodnienia ministerialne i czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów. Regulacja przygotowana przez resort sprawiedliwości zrewolucjonizuje podejście do odpowiedzialności przedsiębiorców (podmiotów zbiorowych). Dotąd zasadą jest, że podmiot zbiorowy podlega karze, jeżeli wcześniej prawomocnym wyrokiem skazano osobę fizyczną działającą w jego imieniu. Teraz całkowicie zrezygnowano z tej przesłanki.

 • 2018-11-08 Aktualności
  Aktualności

  Technologie na rynku pracy czy już praca na rynku technologii?

  Nowoczesne technologie, które z każdym dniem wkraczają w kolejne obszary życia człowieka nie omijają również rynku pracy. Są wykorzystywane w procesach rekrutacji, zarządzaniu zasobami ludzkimi czy budowaniu marki pracodawców, ale przede wszystkim są obecne w codziennym życiu zawodowym niemal wszystkich zatrudnionych. Wyniki najnowszego raportu Banku Światowego „The Changing Nature of the Work" wskazują, że pod wpływem zastosowania nowych technologii zmieni się nie ilość pracy, ale jej jakość, charakter i treść . Jest to teza niezgodna z potocznym odczuciem zatrudnionych, według których postępująca automatyzacja i robotyzacja ma wpływ na stopniowe eliminowanie pracy człowieka, a w efekcie redukcję miejsc pracy. Czy technologie faktycznie zagrażają pracownikom? Jakie zmiany będą miały miejsce na rynku pracy i jakie mogą być ich konsekwencje?

 • 2018-11-08 Aktualności
  Aktualności

  Nowe zasady kontroli nie mogą zwiększyć uprawnień NFZ

  Ujednolicenie zasad kontroli prowadzonych przez organy władzy publicznej w zakresie wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej to dobre rozwiązanie. Obawy budzą jednak zbyt niejednoznaczne i nieprecyzyjne przepisy, które w konsekwencji mogą prowadzić do zwiększenia uprawnień Narodowego Funduszu Zdrowia wobec podmiotów kontrolowanych - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-11-08 Aktualności
  Aktualności

  Prawo pracy – w pogoni za technologicznym rozwojem

  Rozwój nowoczesnych technologii, wraz ze swoimi zdobyczami, już wiele lat temu wkroczył w obszar życia zawodowego niemal każdego zatrudnionego. Nowinki i rozwiązania w wielu przypadkach ułatwiają wykonywanie codziennych zadań, są jednak wyzwaniem dla ustawodawcy i interpretacji obowiązujących przepisów prawa, które nie nadążają za tempem zachodzących zmian. Nadal istnieje obszary, które od wielu lat nie mogą się doczekać uregulowania. Czy wprowadzane na przełomie 2018/2019 zmiany oznaczają, że prawo pracy stopniowo wychodzi naprzeciw rozwojowi technologii?

 • 2018-11-08 Aktualności
  Aktualności

  Czy praca musi mieć sens…?

  Rynek pracownika wymusza na pracodawcach zmianę podejścia do samego zagadnienia pracy. Wyjątkowa niska podaż - najniższe w historii bezrobocie i aktywność zawodowa oraz brak sprawnej polityki migracyjnej bazującej na zawodach i kwalifikacjach powodują, że aktualnie niemal każdy pracodawca boryka się z problemem niedoborów kadrowych. W ostatnich latach zmianie uległa jednak jeszcze jedna istotna kwestia - podejście samych pracowników, którzy nie tylko chcą wykonywać pracę na określonych zasadach, za określone wynagrodzenie, składające się z pensji i benefitów dodatkowych, ale coraz częściej oczekują, że ich praca będzie miała sens - w oczach ich samych, ale również w oczach innych. Czym zatem jest sens pracy i jakie faktycznie znaczenie ma dla współczesnych zatrudnionych?