Aktualności 2018

• 2018-09-25 Aktualności

Coraz trudniej o pracowników

Bezrobocie w sierpniu br. wyniosło 5,8 proc. i było o 0,1 pkt proc. niższe niż w lipcu - podał GUS.

• 2018-09-24 Aktualności
    Aktualności

Profesor Dariusz Rosati spotkał się z firmami członkowskimi Lewiatana w sprawie tzw. digital tax

Firmy członkowskie Konfederacji Lewiatan spotkały się dziś z profesorem Dariuszem Rosatim w sprawie tzw. digital tax. W Parlamencie Europejskim trwają prace nad projektami: 1)    dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od usług cyfrowych pobieranego od przychodów...

• 2018-09-24 Aktualności
    Aktualności

Przedsiębiorcy popierają zniesienie zmiany czasu

84 proc. Europejczyków chce zniesienia zmiany czasu. Komisja Europejska już zapowiedziała, że przedstawi propozycję zmiany dyrektywy dotyczącej tej sprawy. Zniesienie zmiany czasu z letniego na zimowy będzie korzystne dla przedsiębiorców - uważa Konfederacja Lewiatan.

• 2018-09-21 Aktualności
    Aktualności

Minister Rafalska przedstawi rządowi apel pracodawców

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w odpowiedzi na apel Konfederacji Lewiatan dotyczący utrzymania górnego limitu składek na ZUS, zadeklarowała, że przedstawi jego treść na najbliższym, wtorkowym posiedzeniu rządu poświęconym budżetowi.

• 2018-09-21 Aktualności

Pracowite dni w Brukseli

Miniony tydzień obfitował w szereg wydarzeń, w które było zaangażowane brukselskie biuro Lewiatana. Prezentujemy krótkie zestawienie tematów i kwestii omawianych w ramach spotkań, w których brali udział m.in.: dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski, wiceprezes Polskiego Związku Przemysłu Farmaceutycznego Grzegorz Rychwalski, dyrektor biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli Kinga Grafa oraz Adam Dorywalski, ekspert ds. UE brukselskiego biura KL.

• 2018-09-20 Aktualności

Fundacja Prymus założona przez H. Bochniarz kończy 15 lat

Założona przez Henrykę Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, Fundacja Prymus, wspierająca wyrównywanie szans edukacyjnych, będzie obchodzić 22 września br. jubileusz 15-lecia działalności. Przez ten czas fundacja wsparła stypendiami 110 najzdolniejszych uczniów z warmińskiej gminy Dywity, dofinansowała modernizację budynków szkolnych oraz przyczyniła się do rozwoju oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży.

• 2018-09-20 Aktualności
    Aktualności

Tydzień Przedsiębiorczości połączy tradycję z przyszłością

Tegoroczna, jedenasta edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która rozpocznie się 12 listopada, odbywać się będzie pod hasłem „Mówimy o tradycji, myślimy o przyszłości". Wydarzenie wspiera Konfederacja Lewiatan.

• 2018-09-19 Aktualności
    Aktualności

Przemysł trochę spowolnił, budownictwo trzyma się mocno

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w sierpniu br., w ujęciu rocznym o 5 proc. (w lipcu wzrost wyniósł 10,3 proc.), natomiast produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 20 proc. (miesiąc wcześniej urosła o 18,7 proc.) - podał GUS.

• 2018-09-19 Aktualności

Przyspieszenie redukcji CO2 groźne dla motoryzacji

W trwającej debacie nad zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla przez nowo produkowane samochody po 2021 roku, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, członek Konfederacji Lewiatan, uważa że już bardzo kosztowne, ale realistyczne, jest obniżenie emisji CO2 o 20 proc. do roku 2030. Przyspieszenie tempa zmniejszania emisji dwutlenku węgla może zagrozić europejskiej i polskiej branży motoryzacyjnej.

• 2018-09-18 Aktualności
    Aktualności

Liczba pracowników tymczasowych spadła o 18 proc.

Od końca 2017 roku obserwujemy stały spadek liczby pracowników tymczasowych. W drugim kwartale br. zatrudniano w tej formie o 18% mniej pracowników niż w roku ubiegłym (w stosunku do poprzedniego kwartału spadek na poziomie 4%). Oznacza to, że szacowana liczba pracowników tymczasowych w Polsce wyniosła około 323 tys. osób, firmy członkowskie Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan, zatrudniały w tym czasie 101 tys. osób.