Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-05-27 Aktualności
  Aktualności

  Propozycja wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w podatku VAT - konsultacje

  Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje społeczne propozycji wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w podatku VAT (MPP). Mechanizm ten, jako systemowe narzędzie służące uszczelnieniu poboru podatku VAT, ma zastąpić takie rozwiązania jak odwrotne obciążenie i solidarna odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania dostawcy. Obowiązkiem stosowania podzielonej płatności objęte będą towary i usługi wymienione w załącznikach 11,12 i 14 do ustawy o VAT. Dodatkowo także transakcje, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria. Pełna lista zawarta jest w projektowanym załączniku nr 15 do ustawy (projekt z dnia 14 maja 2019 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, UA45).

 • 2019-05-24 Aktualności
  Aktualności

  Prezydent BusinessEurope z wizytą w Warszawie


 • 2019-05-23 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy chcą, aby płaca minimalna wyniosła 2387 zł

  • Płaca minimalna powinna wzrosnąć w przyszłym roku do 2387 zł , czyli o 6,1 proc. - taka jest wspólna propozycja podwyżki uzgodniona przez BCC, Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Związek Rzemiosła Polskiego i ZPP. W 2019 roku płaca minimalna wynosi 2250 zł.
  • Pracodawcy proponują także, aby waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku nie była wyższa niż wskaźnik inflacji plus 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

 • 2019-05-23 Aktualności
  Aktualności

  Inwestycje gwałtownie przyspieszyły

  Ważne dla firm: W I kwartale br. wskaźniki charakteryzujące kondycję finansową firm pogorszyły się, ale bardzo dobrze radziły sobie inwestycje. Coraz więcej firm „wchodziło" w działalność eksportową.

 • 2019-05-22 Aktualności
  Aktualności

  Konieczne zmiany w ustawie o OZE

  • Konfederacji Lewiatan proponuje zmianę w projekcie nowelizacji ustawy o OZE mającą na celu usunięcie głównych barier hamujących dalszy zrównoważony rozwój instalacji, w szczególności dużych wolnostojących fotowoltaicznych powyżej 1 MW instalowanej mocy.
  • Rozpoczęcie sprzedaży energii w ramach aukcyjnego systemu wsparcia powinno być poprzedzone uzyskaniem koncesji. Jednak przewlekłość postępowań w sprawie wydawania koncesji w zasadzie uniemożliwia teraz wywiązanie się przez zwycięzców aukcji z ustawowego obowiązku sprzedaży energii.

 • 2019-05-22 Aktualności
  Aktualności

  Coraz mniej pracowników tymczasowych

  Polskie Forum HR, członek Konfederacji Lewiatan, podsumowało sytuację na rynku agencji zatrudnienia w pierwszym kwartale 2019 roku. Odnotowane spadki, zarówno w liczbie pracowników tymczasowych, jak i obrotach, nie są zaskoczeniem. Rynek pracownika trwa w najlepsze.

 • 2019-05-21 Aktualności
  Aktualności

  Wspólnie zdecydujmy o przyszłości Europy

  Wybory do Parlamentu Europejskiego i zagadnienia dotyczące cyfryzacji zdominowały spotkanie z Europosłem Michałem Bonim.

 • 2019-05-21 Aktualności
  Aktualności

  Płace będą rosły wolniej

  Ważne dla firm. Spada tempo wzrostu wynagrodzeń w firmach. Rok wcześniej w okresie pierwszych czterech miesięcy roku płace wzrosły o 7,2%, w tym roku o 6,9%.

 • 2019-05-21 Aktualności
  Aktualności

  Przedsiębiorcy ze Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan wybrali nowe władze Związku

  W dniu 16.05.2019 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan. W trakcie Zgromadzenia dokonano wyboru osób do organów decyzyjnych Związku, czyli Członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej na kolejną czteroletnią kadencję.

 • 2019-05-20 Aktualności
  Aktualności

  Związkowcy i pracodawcy apelują o udział w wyborach do PE

  My, przedstawiciele organizacji pracowników i pracodawców - członkowie Rady Dialogu Społecznego, apelujemy do wszystkich naszych członków, by poszli na wybory 26 maja br. i oddali swój głos za dalszym rozwojem Polski w Unii Europejskiej - napisali we wspólnym oświadczeniu BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, Forum Związków Zawodowych i OPZZ.