Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2006

 • 2006-09-21 Aktualności
  Aktualności

  System SIMIK jest, ale jakby go nie było

  Koszt stworzenia i utrzymania Systemu Informatycznego Monitoringu i Kontroli Funduszy Strukturalnych i Funduszu Spójności to prawie 13,5 mln EURO. Czy opłacało się tworzyć tak zaawansowane narzędzie?

 • 2006-09-21 Aktualności
  Aktualności

  Kolejny projekt dotyczący zawieszenia działalności gospodarczej

  Posłowie podkomisji nadzwyczajnej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości odłożyli prace nad dwoma projektami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej do czasu wpłynięcia do Sejmu nowego rządowego projektu nowelizacji tej ustawy. Minister Kaczmarek zapowiada, że będzie on korzystny dla przedsiębiorców. Czekamy teraz na konkrety.

 • 2006-09-21 Aktualności
  Aktualności

  Umiarkowanie optymistyczne prognozy dla światowej gospodarki

  Rada Przedsiębiorców i Przemysłowców (BIAC), opublikowała doroczną ocenę tendencji w gospodarce światowej. Możemy spodziewać się obniżenia dynamiki PKB w strefie OECD do poziomu 2,8%.

 • 2006-09-21 Aktualności
  Aktualności

  Nie stać nas na kolejny dzień wolny

  Posłowie skierowali do drugiego czytania projekt zmian w Kodeksie pracy wedle których pracodawcy stracą jeden dzień roboczy, za który dodatkowo będą musieli zapłacić. Przedsiębiorcy przestrzegają: nowelizacja może osłabić kondycję i konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.

 • 2006-09-21 Aktualności
  Aktualności

  Prawo telekomunikacyjne - nieprawne konsultacje

  Lewiatan wyraża niepokój wobec trybu konsultacji społecznych przy nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne. Eksperci oraz członkowie Konfederacji pracowali na zdezaktualizowanym dokumencie. Jest to kolejny przykład niepoważnego i lekceważącego traktowania prartnerów społecznych.

 • 2006-09-21 Aktualności
  Aktualności

  Mikroprzedsiębiorcy skarżą się na opóźnienia w wypłacaniu dotacji w Zintegrowanym Programie Rozwoju Regionalnego

  Działanie 3.4 ZPORR wspiera w regionach nowo powstające firmy. Do końca sierpnia 2006 r. podpisano umowy o łącznej wartości 79% alokacji, jednak wypłacono zaledwie ok.19%. Mikroprzedsiębiorcy skarżą się, że pieniądze za zrealizowane projekty trafiają do nich z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Zdaniem firm instytucje sprawdzają wnioski płatnicze bardzo skrupulatnie, ale często koncentrują się na błahych kwestiach, co z kolei blokuje wypłatę dotacji i zmusza przedsiębiorców do wielokrotnych korekt.

 • 2006-09-21 Aktualności
  Aktualności

  Rady pracownicze - ważne dla Pracodawcy!

  Tylko do 25 września pracodawcy zatrudniający co najmniej 100 osób, mają czas na poinformowanie swoich pracowników o ich prawie do wyboru rady oraz zakresie jej uprawnień. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy przed wejściem w życie ustawy, nie zawarli porozumienia o informowaniu pracowników i przeprowadzania z nimi konsultacji.

 • 2006-09-19 Aktualności
  Aktualności

  Nie stać nas na

  Pracodawcy obawiają się zmian w Kodeksie pracy znoszących odpracowywanie jednego z dwóch dni świątecznych wypadających w tym samym tygodniu (przypadek świąt majowych i Bożego Narodzenia). Pomysł podniesie koszty pracy o ponad 1,3 mld.

 • 2006-09-15 Aktualności
  Aktualności

  Komisarz McCreevy w Lewiatanie

  14 września 2006r. przedstawiciele polskich przedsiębiorców spotkali się w siedzibie Lewiatana z Charlie McCreevy, irlandzkim komisarzem Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług. Spotkanie dotyczyło stanu integracji gospodarek unijnych, nowych zamierzeń Komisji Europejskiej dotyczących usprawnień w funkcjonowaniu jednolitego rynku, przyszłości dyrektywy usługowej oraz inicjatyw dotyczących dalszej liberalizacji sektora finansowego i telekomunikacyjnego.

 • 2006-09-14 Aktualności
  Aktualności

  Opinia Lewiatana do projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS

  PKPP Lewiatan krytycznie ocenia propozycje powrotu do corocznej waloryzacji rent i emerytur oraz powiększenie wskaźnika waloryzacji o 20 proc. wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Takie rozwiązanie, zaproponowane przez resort pracy jest niebezpieczne z uwagi na trendy demograficzne oraz fakt, że Polska, ma najniższą w Europie zaledwie 52 proc. aktywność zawodową ludności.