Konferencja PKPP Lewiatan i PZPPF: Jak poprawić dostępność leków w Polsce?

Komisja Europejska zaleca, że „leki generyczne powinny być automatycznie i natychmiast wpisywane na listy refundacyjne, jeżeli lek innowacyjny już taki status posiada.” Tymczasem w Polsce lista leków refundowanych jest aktualizowana średnio raz w roku. Jak to zmienić? - o tym będziemy dyskutować podczas konferencji.

Ministerstwo Zdrowia pracuje obecnie nad projektem ustawy refundacyjnej. Czy znajdą się w nim rozwiązania uwzględniające zalecenia Komisji Europejskiej?

Komisja Europejska przeprowadziła badanie sektora farmaceutycznego. Wynika z niego, że obywatele Wspólnoty czekają na tańsze leki generyczne ponad siedem miesięcy od chwili wygaśnięcia patentu (patent chroni nowy lek przez około 20 lat, potem może on być produkowany przez innych wytwórców, co powoduje, że jego cena spada), przez co ponoszą wyższe o 20% koszty. W Polsce sytuacja wygląda jeszcze gorzej - leki generyczne trafiają na listy refundacyjne dopiero po dwóch latach od wygaśnięcia patentu na lek oryginalny. - Opóźnienia we wprowadzaniu leków generycznych mają istotne znaczenie, ponieważ po dwóch latach od wejścia na rynek produkty generyczne są średnio o 40% tańsze od leków innowacyjnych. Konkurencja ze strony produktów generycznych prowadzi zatem do znacznego obniżenia cen dla konsumentów – czytamy w raporcie Komisji z 8 lipca br.

W zaleceniach Komisji Europejskiej wydanych po przeprowadzeniu badania sektora farmaceutycznego czytamy, że „leki generyczne powinny być automatycznie i natychmiast wpisywane na listy refundacyjne, jeżeli lek innowacyjny już taki status posiada.” Tymczasem w Polsce lista leków refundowanych jest aktualizowana średnio raz w roku. Wprowadzenie do ustawy refundacyjnej zaleceń UE odciążyłoby procedury administracyjne. Leki generyczne trafiałyby bowiem na listy refundacyjne automatycznie.

W konferencji udział wezmą przedstawiciele Komisji Europejskiej DG Competition, szef Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Leków Generycznych, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Urzędu Rejestracji Leków, parlamentarzyści, eksperci oraz reprezentanci sektora farmaceutycznego.

Zapraszamy!

28 października 2009 r., godz. 10.00
Biblioteka Narodowa
(al. Niepodległości 213, Warszawa)

Program konferencji