Inflacja poszybowała

W październiku br. inflacja, w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wyniosła 2,9 proc. wobec 2,5 proc we wrześniu - szacuje Ministerstwo Finansów.

„Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe już w listopadzie" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Szybki wzrost inflacji to skutek przyspieszenia polskiej gospodarki. Widać je zarówno w produkcji, jak i konsumpcji. Drożeją surowce i materiały do produkcji, a w konsekwencji rosną ceny produktów i usług. Gospodarstwa domowe zwiększają zakupy, bo coraz lepiej oceniają swoją przyszłość. Obserwują stabilizację na rynku pracy oraz niewielki, ale jednak wzrost płac. Kupują dobra trwałego użytku, bo obawiają się wzrostu ich cen w związku z podwyżką VAT od 1 stycznia 2011 roku.

Jeżeli RPP podniesie stopy procentowe, to i tak nie będzie to miało wpływu na zmianę zachowań przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w tym i na początku przyszłego roku. Firmy zakumulowały bowiem środki finansowe i będą z nich korzystały, rezygnując ze wzrostu zadłużenia w bankach ze względu na wyższe koszty. Z badań PKPP Lewiatan wynika, że najważniejszą barierą, która zniechęca firmy do zaciągania kredytów jest wysokość oprocentowania. Dlatego wyższe stopy procentowe mogą w pierwszej połowie 2011 roku nieznacznie zahamować odradzający się wzrost inwestycji" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan