Produkcja kwitnie na gwiazdkę

W listopadzie br. produkcja przemysłowa była o 10,1 proc. wyższa w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jeszcze lepsze wyniki odnotowała produkcja budowlana - podał GUS. „To doskonały wynik, tym bardziej, że baza z listopada 2009 roku była bardzo wysoka." - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Duży wzrost produkcji komputerów (o 27 proc.), to efekt nie tylko większych zakupów przedświątecznych, ale także prężnego eksportu. Eksport jest także przyczyną wzrostu sprzedaży urządzeń elektrycznych (o prawie 17 proc.) Za dobrymi wynikami produkcji stoi również budowanie zapasów przez przedsiębiorstwa, co świadczy o tym, że firmy z optymizmem spoglądają w przyszłość. Trudno będzie jednak w pierwszym kwartale 2011 r. osiągnąć tak wysoką dynamikę produkcji sprzedanej przemysłu jak w kończącym się roku (w styczniu 108,5, w lutym 109,2, a w marcu 112,3), bo będzie ona stanowiła wysoką bazę dla przyszłego roku. Jednak 2010 r. można już dzisiaj zaliczyć do udanych - w całym 2010 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrośnie o blisko 10 proc. Dziwi natomiast spadek, w okresie zimy, produkcji węgla kamiennego i brunatnego oraz farmaceutyków.

Niespodziewany ponad 14 proc. wzrost odnotowała produkcja budowlana i to mimo niesprzyjającej pogody. Widocznie wiele firm prowadzących inwestycje, w tym drogowe przyspiesza prace, aby zakończyć rozpoczęte projekty" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan