Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2010

 • 2010-10-28 Aktualności
  Aktualności

  7 proc. VAT na ubranka dziecięce nielegalny

  Polska nie może stosować obniżonej 7 proc. stawki VAT na buciki i ubranka dziecięce - uznał unijny Trybunał Sprawiedliwości. „Zastosowanie się do jego wyroku i podwyższenie VAT na te produkty do 22 proc. przyniesie, wbrew powszechnemu przekonaniu, korzyści gospodarce" - komentuje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

 • 2010-10-27 Aktualności
  Aktualności

  Lewiatan ma nowe propozycje zmian w OFE

  Przygotowany przez ekspertów zespołu ministra M. Boniego projekt zmian w funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych przewiduje obniżkę opłat i prowizji od składek oraz nowe typy funduszy.

 • 2010-10-27 Aktualności
  Aktualności

  Opinia Rady Podatkowej dot. rządowego projektu ustaw o zmianie Cit/Pit

  W związku z trwającymi pracami nad Rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Rada Podatkowa PKPP Lewiatan w opinii przesłanej do Komisji Finansów Publicznych zwróciła uwagę na szereg kwestii. 

 • 2010-10-27 Aktualności
  Aktualności

  Arbitraż inwestycyjny coraz bardziej popularny w Polsce

  Arbitraż inwestycyjny, który jeszcze niedawno kojarzył się Polakom wyłącznie za sprawą Eureko, obecnie posiada coraz więcej znawców oraz zainteresowanych. Nie tylko ze względu na ciekawy przedmiot, ale też coraz częstsze stosowanie w praktyce. Polska jest stroną 60 traktatów o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji, a także Traktatu Karty Energetycznej, na podstawie których - niestety - często wynikają spory między państwem a inwestorem. Większość z nich rozstrzygana jest właśnie w ramach arbitrażu. Specyfika tego postępowania była przedmiotem konferencji zorganizowanej przez Sąd Arbitrażowy przy PKPP Lewiatan.

 • 2010-10-26 Aktualności
  Aktualności

  Urlop na żądanie powinien być krótszy

  Zasady przyznawania urlopu na żądanie mogą ulec zmianie. Ma być krótszy i zgłaszany przez pracownika najpóźniej godzinę przed rozpoczęciem pracy. Być może pracodawca będzie mógł odmówić jego udzielenia.

 • 2010-10-26 Aktualności
  Aktualności

  Składki zdrowotne z budżetu dla rolników niekonstytucyjne

  Finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich dochody, jest niezgodne z konstytucją orzekł Trybunał Konstytucyjny. W ciągu 15 miesięcy przepisy muszą zostać zmienione.

 • 2010-10-26 Aktualności
  Aktualności

  Konsumpcja prywatna ciągnie wzrost gospodarczy

  Sprzedaż detaliczna była we wrześniu br. o 8,6 proc. wyższa niż przed rokiem. Wzrosła też o 1,2 proc. w porównaniu do sierpnia. Przybyło bezrobotnych - podał GUS.

 • 2010-10-26 Aktualności
  Aktualności

  Henryka Bochniarz na V Kongresie Obywatelskim

  23 października Henryka Bochniarz wzięła udział debacie V Kongresu Obywatelskiego pt. Rozwój ale jaki?. Jej wystąpienie poświęcone było potencjałowi kobiet. Już teraz widać, że kobiety będą odgrywać większą rolę w gospodarce niż obecnie. Kryzys gospodarczy tylko przyspieszył przejmowanie przez nie władzy. Kobiety sięgają po przywództwo w sytuacji, kiedy ich umiejętności szczególnie dobrze pasują do wymagań współczesności.

 • 2010-10-26 Aktualności
  Aktualności

  Deklaracja BUSINESSEUROPE w sprawie ładu gospodarczego

  Przedstawiamy przygotowaną przez BUSINESSEUROPE deklarację w sprawie ładu gospodarczego.

 • 2010-10-25 Aktualności
  Aktualności

  Główna ekonomistka Lewiatana członkiem High Level Group

  W sierpniu br. Komisja Europejska przedłużyła mandat działającej od 2007 roku 15 osobowej High Level Group of Independent Stakeholders on Administrative Burdens. Będzie ona działała do końca 2012 r. Jednocześnie do udziału w jej pracach została zaproszona przez KE dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna Ekonomistka PKPP Lewiatan.