Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2010

 • 2010-08-30 Aktualności
  Aktualności

  Wzrost gospodarczy przyspieszył do 3,5 proc.

  W II kwartale br. PKB wzrósł o 3,5 proc., wobec 3 proc. w I kwartale. Wzrost gospodarczy napędza konsumpcja, w tym przede wszystkim prywatna.

 • 2010-08-29 Aktualności
  Aktualności

  Zarządzanie wzornictwem – bezpłatne szkolenia!

  Trwają zapisy na warsztaty dla przedsiębiorców zaplanowane na wrzesień i październik 2010 r.

 • 2010-08-26 Aktualności
  Aktualności

  Kto straci na zmianach waloryzacji emerytur?

  Premier Donald Tusk zapowiedział zmianę zasad waloryzacji emerytur i rent. Zamiast podwyżki procentowej, przyznawanej raz w roku, chce wprowadzić jednakową dla wszystkich.

 • 2010-08-25 Aktualności
  Aktualności

  Czy duże firmy zwiększą zatrudnienie i wynagrodzenia?

  Duże firmy to niespełna 0,2 proc. ogólnej liczby firm w Polsce (3,4 tys.). Jednak tworzą one 1/3 wytwarzanego przez sektor przedsiębiorstw PKB (a prawie 1/4 całego PKB). Pracuje w nich ponad 40 proc. osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, a ok. 18 proc. zatrudnionych w całej gospodarce. Przeciętne wynagrodzenie w dużych firmach jest wyższe o 25 proc. od wynagrodzenia w całym sektorze przedsiębiorstw, a fundusz płac to prawie 49 proc. funduszu płac sektora.

 • 2010-08-25 Aktualności
  Aktualności

  Usprawnijmy OFE, ale nie likwidujmy.

  Na spotkaniu premiera D.Tuska z przedstawicielami funduszy PKPP Lewiatan przedstawiła, uzgodniony z Izbą Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, projekt założeń nowelizacji ustawy o OFE.

 • 2010-08-24 Aktualności
  Aktualności

  Sprzedaż detaliczna pod wpływem VAT

  W lipcu sprzedaż detaliczna wzrosła w skali roku tylko o 3,9 proc. Nieznacznie spadło bezrobocie z 11,6 proc. w czerwcu do 11,4 proc. - podał GUS. „Gospodarstwa domowe gorzej oceniają swoją kondycję finansową i jej perspektywy w najbliższych 12 miesiącach niż jeszcze w czerwcu, boją się pogorszenia sytuacji na rynku pracy, ale jednocześnie zwiększają zakupy dóbr trwałego użytku" - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

 • 2010-08-24 Aktualności
  Aktualności

  Podwyżka VAT - kłopoty przedsiębiorstw

  Rząd, zapowiadając podwyżkę VAT, nie uwzględnił kosztów, które będzie musiała ponieść część przedsiębiorstw. A są one duże. Wzrosną jednorazowe wydatki na pokrycie kosztów administracyjnych i informatycznych. Szczególnie mocno odczują podwyżkę VAT firmy realizujące usługi w ramach zamówień publicznych - uważa PKPP Lewiatan.

 • 2010-08-24 Aktualności
  Aktualności

  E-sąd nie przyspiesza dochodzenia roszczeń

  Wprowadzenie od 1 stycznia br. elektronicznego postępowania upominawczego (EPU) spowodowało, że znacznie wzrosła liczba spraw kierowanych do sądów.

 • 2010-08-23 Aktualności
  Aktualności

  Administracja rośnie jak na drożdżach

  Rząd planuje w ramach pakietu oszczędnościowego zamrożenie płac w sferze budżetowej, ale to nie wystarczy, jeśli nie ograniczy się wzrostu zatrudnienia. 

 • 2010-08-20 Aktualności
  Aktualności

  Od pasji do miliona!

  Inkubator Przedsiębiorczości Media 3.0 rozpoczął drugi nabór wniosków.