Inflacja wyhamowała, ale szybko drożeje żywność

W listopadzie br. inflacja, w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wyniosła 2,7 proc. wobec 2,8 proc. w październiku - podał GUS.

"Nie jest źle, inflacja jest niższa niż się spodziewaliśmy. Niepokoi szybko drożejąca żywność" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Szybki wzrost cen żywności w listopadzie (o 4,7 proc.) w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku szczególnie odczują gospodarstwa domowe o najniższych dochodach. W ich budżetach domowych wydatki na żywność stanowią bowiem największą pozycję, szczególnie w okresie przedświątecznym. Znacząco wzrosły ceny energii i transportu. Prąd podrożeje ponownie na początku przyszłego roku, bo podwyżki zapowiedziały firmy energetyczne. Wzrost cen żywności i energii elektrycznej może się więc przełożyć na osłabienie popytu konsumpcyjnego, który do tej pory ciągnął gospodarkę.

Obecnie nie ma żadnych przesłanek do podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. W perspektywie kilku miesięcy sytuacja może się jednak zmienić, gdy z powodu drożejącej żywności i energii inflacja poszybuje w górę"- dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan