Inflacja przekroczyła 3 proc., stopy w górę

W grudniu 2010 r. inflacja, w stosunku do analogicznego okresu 2009 roku, wyniosła 3,1 proc. wobec 2,7 proc w listopadzie - podał GUS.

„W pierwszym kwartale br. Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe o 0,25-0,5 pkt proc., w tym niewykluczone, że już w styczniu o 0,25 pkt proc." - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Wzrost inflacji raczej nie przekroczy 3,5 proc., czyli górnej granicy celu inflacyjnego RPP, chociaż w kolejnych miesiącach może się do niego zbliżyć. W najbliższych tygodniach wskaźnik inflacji będą podbijały coraz droższe paliwa (w grudniu ub.r. ich cena wzrosła aż o 14,4 proc. wobec grudnia 2009 r.) i wyższy VAT.

„Szybki wzrost cen żywności w grudniu 2010 r. (o 4,3 proc.) w stosunku do analogicznego okresu 2009 roku odczują gospodarstwa domowe o najniższych dochodach. W ich budżetach domowych wydatki na żywność stanowią bowiem największą pozycję. Znacząco wzrosły ceny energii (o 5,5 proc.) i transportu (o 6,9 proc.). Prąd podrożeje ponownie, bo podwyżki zapowiedziały firmy energetyczne. Wzrost cen żywności i energii elektrycznej może się więc przełożyć na osłabienie popytu konsumpcyjnego, który do tej pory ciągnął gospodarkę."- dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan