Europejskie Forum Nowych Idei rozpoczęte

Bronisław Komorowski, Prezydent RP, Lech Wałęsa b. Prezydent RP, Henryka Bochniarz Prezydent PKPP Lewiatan, Jürgen Thumann Prezydent Europejskiej Konfederacji Biznesu BUSINESSEUROPE i Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu, rozpoczęli Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie. Bierze w nim udział prawie 1000 osób z całego świata - liderzy biznesu, politycy, ludzie nauki i kultury. Organizatorem Forum jest PKPP Lewiatan, Forum odbywa się z okazji polskiej Prezydencji.

„Trzeba mieć odwagę nowego myślenia, bo Polska pokazuje, że bycie odważnym przynosi pozytywne skutki." - powiedział na otwarciu Europejskiego Forum Nowych Idei Prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, że kryzys może być dobrą okazją do podejmowania odważnych decyzji. - Szczególnie, iż dzielna postawa przestaje być w cenie, a coraz bardziej opłaca się nic nie robić. Zaczyna panować przekonanie, że należy tak wszystko uregulować, by nie konkurować, a postawa konkurencyjna jest przecież bardzo ważna dla rozwoju Europy. - powiedział Prezydent. Bronisław Komorowski mówił także, że skutecznym remedium na obecną sytuację jest powrót do źródeł, czyli postawienie na poszerzenie UE, pogłębienie integracji oraz wzrost konkurencyjności Unii. - Nie jest bowiem prawdą, że dalsze poszerzenie UE będzie źródłem kłopotów. - dodał na zakończenie wystąpienia.

Lech Wałęsa zadał trzy, kluczowe dla Europy pytania: Jaki system ekonomiczny jest potrzebny na dzisiejsze czasy? Jak powinna wyglądać demokracja? Na czym budować europejską jedność? Podczas wystąpienia były Prezydent żartował: „Jako rewolucjonista, chciałbym zostać ostatnim rewolucjonistą (...), bo epoka konfrontacji kończy się wraz z upadkiem komunizmu."

„W tak trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się Europa i świat nie może zabraknąć głosu środowisk gospodarczych. Dlatego zorganizowaliśmy EFNI i mam nadzieję, że wyjdziemy w piątek z bardzo konkretnymi propozycjami, które przekażemy kierownictwu UE i Panu premierowi." - powiedziała podczas rozpoczęcia Forum Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP Lewiatan, Wiceprezydent Europejskiej Konfederacji Biznesu BUSINESSEUROPE.
Podobnie apelował Jürgen Thumann mówiąc: „Doświadczamy ogromnego sceptycyzmu dotyczącego rozszerzenia Europy i otwiera się przed nami historycznie ważny moment, który wymaga tego, by poszukiwać nowych idei rozwoju Europy."

Podczas trzech dni Forum, organizowanego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan, przedmiotem debat będą wyzwania już znane oraz nowe, które ujawnił światowy kryzys finansowy, szybki rozwój Azji i Ameryki Południowej, niepowodzenia inicjatyw globalnych związanych z ochroną klimatu czy liberalizacją handlu, a także rozwój nowych technologii. Zadamy pytania m.in. co z kapitalizmem po kryzysie, czy świat stoi na rozdrożu, jakie są nowe wymiary konkurencyjności, czy świat jest skazany na wzrost, czy kapitalizm niszczy demokrację, jakie są wyzwania klimatyczne i ekologiczne dla Europy i Polski, dokąd zaprowadzi nas Internet, jaka jest rola demokracji w mediach i mediów w demokracji, jakie są energetyczne i ekologiczne dylematy Europy, skąd bierze się niepokój o żywność.

Relacja z EFNI na Facebooku PKPP Lewiatan, zdjęcia z EFNI