Szwajcarzy osłabiają franka

Bank Szwajcarii oświadczył, że będzie bronił wartości franka na poziomie 1,2 euro z najwyższą determinacją. „To decyzja o ogromnym znaczeniu. Szwajcarzy mieli już dość podważania konkurencyjności swojego eksportu" - ocenia dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

„Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że międzynarodowi spekulanci spróbują zaatakować franka szwajcarskiego, grając na zwyżkę jego kursu. Pozostaje mieć nadzieję, że bank centralny dobrze zabezpieczył się na taką ewentualność i będzie współpracował w tej kwestii z amerykańskim Fedem i Europejskim Bankiem Centralnym.

Rynki finansowe czekają na kolejne ważne decyzje dotyczące rozwiązania problemu zadłużenia niektórych krajów strefy euro. Inwestorzy ciągle niepokoją się sytuacją finansów publicznych Grecji, Hiszpanii, Portugali, Włoch, obawiają się również recesji w Stanach Zjednoczonych. Kluczem do uspokojenia rynków finansowych jest uzgodnienie i wdrożenie długookresowego planu stabilizacji finansowej peryferyjnych krajów strefy euro"- dodaje Jacek Adamski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan