Lekki spadek PMI

W sierpniu br. indeks PMI dla Polski spadł o 1,1 pkt i wyniósł 51,8 pkt, ale nadal pozostaje na wysokim poziomie.

. „Przemysł w sierpniu miał się dobrze. To zasługa przede wszystkim silnej konsumpcji wewnętrznej i odporności gospodarstw domowych na złe wiadomości, które napływały z poza Polski" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.
„W sierpniu pojawiły się jednak pewne sygnały, które sygnalizują osłabienie kondycji przemysłu. Dynamika produkcji spada, co w dużej mierze jest efektem turbulencji na międzynarodowych rynkach finansowych, które przekładają się na zmniejszenie, kolejny miesiąc z rzędu, nowych zamówień eksportowych.

Zatrudnienie, co prawda rośnie, ale już nie tak szybko jak wcześniej. O spowolnieniu w przemyśle świadczy też silne osłabienie presji kosztowej i wyraźny spadek liczby zakupionych środków produkcji.
W drugiej połowie roku firmy przemysłowe będą mniej zainteresowane wzrostem zatrudnienia, ostrożniej będą też podchodziły do nowych inwestycji, które i tak nie były w pierwszej połowie roku imponujące. (wzrosły o 9 proc., ale po 18 proc. spadku w pierwszej połowie 2010 roku" - dodaje Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan