W sierpniu bezrobocie minimalnie w dół

Stopa bezrobocia w sierpniu br. wyniosła 11,6 proc., wobec 11,7 w lipcu - podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

„Dynamika spadku bezrobocia w okresie letnim jest dużo mniejsza niż w pierwszych miesiącach 2011 roku. Pod koniec roku sytuacja na rynku pracy może się pogorszyć" - ocenia Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

„Z punktu widzenia całej gospodarki bardzo ważny jest wzrost zatrudnienia. Niestety, z najnowszego badania małych i średnich firm, które przeprowadził Lewiatan, wynika, że większość z nich nie będzie zwiększała zatrudnienia. W tym roku planuje zatrudnić nowych pracowników tylko co ósma mikrofirma i co czwarta średnia. Dlatego jeśli rząd i Sejm nie przedłużą niektórych rozwiązań wspierających zatrudnienie w przedsiębiorstwach (o co apeluje Lewiatan), które zawarte są w ustawie antykryzysowej, wygasającej z końcem tego roku to sytuacja na rynku pracy może się znacząco pogorszyć. Skończy się okres subsydiowania zatrudnienia, czy możliwości bardziej elastycznego organizowania czasu pracy. W konsekwencji firmy, które wciąż mają trudną sytuację finansową mogą rozważać zwolnienia pracowników.

W 2012 roku wzrost zatrudnienia istotnie osłabnie. Mikrofirmy mogą nawet zmniejszyć zatrudnienie. Niższy też będzie wzrost zatrudnienia w przemyśle i budownictwie. Wolniej będą rosły wynagrodzenia - szczególnie w mikrofilmach. Średnie firmy będą zwiększały płace, ale skala podwyżek będzie mniejsza niż w 2011r." - dodaje Monika Zakrzewska.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan