Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2011

 • 2011-08-17 Aktualności
  Aktualności

  Podatek bankowy nie jest receptą na spowolnienie gospodarcze

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy, wśród różnych propozycji ratowania strefy euro, zaproponowali wprowadzenie europejskiego podatku od transakcji finansowych. „Wprowadzenie takiego podatku miałoby sens, gdyby jego celem było zmniejszenie ryzyka w działalności bankowej, a tym samym na rynku finansowym, a nie uzyskanie dodatkowych dochodów" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

 • 2011-08-17 Aktualności
  Aktualności

  Zatrudnienie przestało rosnąć

  Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu br. wzrosło o 0,2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 3,6 proc. - podał GUS. Natomiast przeciętne wynagrodzenie w firmach osiągnęło 3 600,47 zł i wzrosło o 3,3 proc. w stosunku do maja. W odniesieniu do czerwca 2010 r. było wyższe o 5,8 proc.

 • 2011-08-17 Aktualności
  Aktualności

  25 rekomendacji Lewiatana na kryzys

  PKPP Lewiatan uważa, że już dzisiaj należy podjąć szereg działań, które pozwolą uchronić polską gospodarkę przed silnym spowolnieniem, utrzymać miejsca pracy i zapewnią stabilność wzrostu gospodarczego.

 • 2011-08-16 Aktualności
  Aktualności

  Konferencja: 25 rekomendacji, jak przetrwać kolejną falę osłabienia gospodarczego

  Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaprasza na konferencję prasową pt.: 25 pomysłów jak przetrwać kolejną falę osłabienia gospodarczego Coraz trudniejsza sytuacja w światowej gospodarce zmusza do reakcji. Polski rząd powinien szybko podjąć działania mające uchronić polską...

 • 2011-08-12 Aktualności
  Aktualności

  W lipcu rosły inwestycje i kredyty przedsiębiorstw

  W lipcu 2011 r. kredyty firm wzrosły o 3,2 mld zł, a depozyty spadły o 4,4 mld zł, podał NBP. „Kredyty przedsiębiorstw już od pięciu miesięcy rosną o 3 - 4 mld zł miesięcznie. Natomiast w lipcu firmy po raz pierwszy, także od pięciu miesięcy, zmniejszyły wartość swoich depozytów w bankach" - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

 • 2011-08-12 Aktualności
  Aktualności

  Bardzo powoli, ale jednak inflacja maleje

  Inflacja wzrosła w lipcu o 4,1 proc. r/r, a w stosunku do czerwca spadła o 0,3 proc., podał GUS. „Bardzo powoli, ale jednak inflacja maleje. Z punktu widzenia konsumpcji ważne jest, że spadła r/r dynamika cen żywności, a w stosunku do czerwca ceny żywności spadły o 1,9 proc. Przy wzroście wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu o 5,8 proc. r/r zwiększą to dochody realne" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

 • 2011-08-12 Aktualności
  Aktualności

  Słabnie dynamika eksportu

  W czerwcu 2011 r. eksport wzrósł o 11,5 mld euro, a import o 12,8 mld euro. Ujemne saldo obrotów handlu zagranicznego powiększyło się o 1,3 mld euro, podał GUS. „Po sześciu miesiącach 2011 r. dynamika eksportu jest słabsza niż w ciągu pierwszych pięciu miesięcy br. Patrząc na strukturę eksportu wydaje się, że przyczyną jest słabnący popyt w krajach Unii Europejskiej, zwłaszcza w krajach strefy euro" - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

 • 2011-08-11 Aktualności
  Aktualności

  Coraz większe inwestycje za granicą, coraz mniejsze w Polsce

  W czerwcu 2011 r. saldo rachunku bieżącego wyniosło -1,6 mld euro, podał NBP. „Po raz pierwszy w historii wartość skumulowana (okres lipiec 2010-czerwiec 2011) polskich inwestycji bezpośrednich za granicą równa jest skumulowanej rocznej wartości zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce w tym okresie. Jedne
  i drugie wyniosły po 6 mld euro" - komentuje dr Małgorzata Starczewska Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

 • 2011-08-10 Aktualności
  Aktualności

  Pismo do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - opłaty za informacje udzielane komornikom

  Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP Lewiatan) zabiega o zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia biznesu w Polsce, zarówno dla krajowych jak i zagranicznych przedsiębiorców.

 • 2011-08-10 Aktualności
  Aktualności

  Trudna II połowa 2011 r.

  Komitet Wykonawczy FED (FOMC) pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Co więcej, poinformował, że ten poziom zostanie utrzymany co najmniej do połowy 2013 r. „FED wykorzystał jedno z alternatywnych narzędzi rozluźniania polityki pieniężnej - konkretne wskazanie, jak długo stopy procentowe będą utrzymywane na obecnym, bardzo niskim poziomie 0,0-0,25%. Nie zadeklarował rozpoczęcia trzeciej rundy skupu finansowych aktywów, czym potwierdził, że nie widzi zagrożenia silnym spadkiem dynamiki wzrostu gospodarczego w USA. Nie zamknął jednak możliwości ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej. Poprawiło to nastroje na giełdzie nowojorskiej oraz dzisiaj na giełdach azjatyckich. Początek notowań na rynkach europejskich też pokazuje poprawę. Pytanie - na jak długo?" - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.