Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2011

 • 2011-01-17 Aktualności
  Aktualności

  Po spotkaniu ws. projektu akcyzowego

  22 grudnia 2010 r. w siedzibie Lewiatana odbyło się spotkanie Grupy Akcyzowej Rady Podatkowej. W spotkaniu oprócz doradców podatkowych, udział wzięli przedstawiciele członków Konfederacji. Celem było przedyskutowanie tych obszarów opodatkowania akcyzą, które rodzą lub mogą rodzić w przyszłości istotne problemy związane z funkcjonowaniem podmiotów gospodarczych mających styczność z wyrobami akcyzowymi.

 • 2011-01-14 Aktualności
  Aktualności

  Pakiety medyczne dla pracowników nie będą opodatkowane

  W nawiązaniu do wypowiedzi rzeczniczki prasowej Resortu Finansów Magdaleny Kobos, która 14 stycznia br. poinformowała PAP, że pakiety medyczne fundowane pracownikom nadal będą zwolnione z podatku od towarów i usług, Lewiatan wyraża zadowolenie z przedstawionego stanowiska rządowego.

 • 2011-01-14 Aktualności
  Aktualności

  Zyski firm wysokie, inwestycje niewystarczające

  W 2010 roku przybyło pieniędzy na kontach przedsiębiorstw, natomiast kredyty firm były w końcu ubiegłego roku minimalnie niższe niż rok wcześniej - podał NBP. „Firmy nadal są ostrożne i nie przyspieszają inwestycji" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

 • 2011-01-14 Aktualności
  Aktualności

  Lewiatan: To dobrze, że PGE nie przejmie Energi

  Przejęcie przez Polską Grupę Energetyczną kontroli nad spółką Energa doprowadzi do ograniczenia konkurencji - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zakazał tej transakcji.

 • 2011-01-14 Aktualności
  Aktualności

  Komisarz ds. Klimatu Connie Hedegaard odpowiada na list PKPP Lewiatan

  Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan od samego początku aktywnie uczestniczyła w pracach nad rewizją dyrektywy w sprawie Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji Gazów Cieplarnianych (EU ETS). Wielokrotnie podkreślaliśmy, że dyrektywa EU ETS jest jednym z najważniejszych aktów prawnych dotyczących ochrony środowiska w Unii Europejskiej, ponieważ w znaczący sposób przenosi ciężar ochrony klimatu na przemysł i energetykę. Dlatego też, dla polskich i europejskich przedsiębiorców kluczowe było stworzenie mechanizmów w ramach dyrektywy EU ETS, które pozwolą na realizację ambitnych celów środowiskowych w sposób zrównoważony, przy zachowaniu konkurencyjności i stabilności biznesu.

  Niestety, Komisja Europejska w procesie ustalania wskaźników (benchmarkingu) - mechanizmu przydzielania darmowych uprawnień do emisji dla przemysłu, z pełną świadomością forsowała rozwiązania, które znacząco zaburzą konkurencyjność na rynku europejskim.

 • 2011-01-14 Aktualności
  Aktualności

  Licealiści w firmach czyli kolejna edycja Dnia Przedsiębiorczości

  Najbliższy „Dzień przedsiębiorczości" odbędzie się 31 marca 2011 roku. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą i zawodowym doświadczeniem do udziału w tym wydarzeniu.

 • 2011-01-13 Aktualności
  Aktualności

  Inflacja przekroczyła 3 proc., stopy w górę

  W grudniu 2010 r. inflacja, w stosunku do analogicznego okresu 2009 roku, wyniosła 3,1 proc. wobec 2,7 proc w listopadzie - podał GUS.

 • 2011-01-13 Aktualności
  Aktualności

  Oświadczenie EKES w sprawie wolności prasy

  Przewodniczący EKES-u Staffan Nilsson wzywa Komisję Europejską i rząd Węgier do włączenia prasy i stowarzyszeń wydawców w ocenę stanu wolności prasy na Węgrzech i debatę na ten temat.

 • 2011-01-13 Aktualności
  Aktualności

  Czy przestaniemy wyrzucać śmieci do lasu?

  Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach zakłada rewolucyjne zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi. Firmę, która będzie odbierała odpady wybierze nie właściciel nieruchomości, ale gmina. Wprowadzony też zostanie podatek śmieciowy. Skutkiem tych zmian będzie radykalne zmniejszenie liczby firm na rynku - uważa PKPP Lewiatan.

 • 2011-01-12 Aktualności
  Aktualności

  W Niemczech najwyższy wzrost PKB od zjednoczenia

  W 2010 roku niemiecki PKB wzrósł o 3,6 proc., dzięki szybko rosnącemu eksportowi i popytowi wewnętrznemu. „To doskonała informacja dla polskiej gospodarki, pod warunkiem, że i w tym roku Niemcy pociągną Europę" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.