Bez zmniejszenia wydatków na emerytury i renty nie powstanie 1,2 mln miejsc pracy

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział stworzenie w ciągu 10 lat 1,2 mln miejsc pracy.
Komentarz Jeremiego Mordasewicza, doradcy zarządu PKPP Lewiatan.

Komentarz Jeremiego Mordasewicza, doradcy zarządu PKPP Lewiatan.

Cel w postaci stworzenia 1,2 mln miejsc pracy w ciągu 10 lat jest realny, ale pod warunkiem zwiększenia nakładów inwestycyjnych i poprawy konkurencyjności polskiej gospodarki. Sprzeczna z nim jest jednak obietnica powrotu do dawnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), bo oznacza wyższe wydatki na emerytury, co ogranicza nam znacznie możliwości finansowania inwestycji. Już teraz, co roku wypłaty na emerytury i renty pochłaniają 180 mld zł. Dla porównania na budowę dróg i modernizację kolei wydajemy 30 mld zł, czyli 6 razy mniej. Warunkiem szybkiego wzrostu i tworzenia nowych miejsc pracy jest ograniczenie wydatków na emerytury i renty i skierowanie tych pieniędzy na przedsięwzięcia prorozwojowe.

Jeżeli chodzi o zmniejszenie wydatków publicznych to wiarygodność PiS jest niewielka. Kiedy było u władzy obniżyło składkę rentową, nie ograniczając wydatków na renty i wydłużyło o dwa lata możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury. W efekcie bardzo pogłębił się deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Ten kto broni możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę ten ogranicza wzrost zatrudnienia i możliwości inwestowania.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan