Firmy nie tworzą nowych miejsc pracy

- Na rynku pracy panuje zastój. Mimo rozpoczęcia prac sezonowych, zwłaszcza w budownictwie, kończenia inwestycji na Euro 2012 zatrudnienie ani drgnęło.

Perspektywy też nie są dobre - mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan, komentując dzisiejsze dane GUS o zatrudnieniu w maju br.

- Nie ma też co oczekiwać, że w miesiącach wakacyjnych sytuacja ulegnie znacznej poprawie. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej nie będą miały tak dużego wpływu na stan zatrudnienia jak oczekiwaliśmy. Wiele osób zostało zatrudnionych nie na etat, lecz na umowy cywilno-prawne. Aby sytuacja zaczęła się poprawiać potrzebny jest szybszy wzrost gospodarczy.

Z badania, które na zlecenie PKPP Lewiatan zrealizowała firma 4P research mix, wśród polityków, ekspertów, urzędników, przedstawicieli organizacji pracodawców, wynika, że przedsiębiorstwa będą bardzo ostrożnie zatrudniać nowych pracowników. Zdaniem
58 proc. respondentów w ciągu najbliższych 12 miesięcy sytuacja na rynku pracy nie zmieni się, 32 proc. oczekuje jej pogorszenia, a tylko 10 proc. wierzy w poprawę. Respondenci w prognozach są bardziej pesymistyczni niż przed rokiem - dodaje Monika Zakrzewska.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan