Kurczą się depozyty firm w bankach

- Przedsiębiorstwa nadal chętnie sięgają po pieniądze zgromadzone na lokatach w banku. Natomiast bardzo ostrożnie korzystają z kredytów

- ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, komentując dzisiejsze dane NBP o podaży pieniądza w sierpniu br.

- Od końca 2011 roku depozyty firm skurczyły się o prawie 24 mld zł. Dzieje się tak, ponieważ przedsiębiorstwa coraz bardziej obawiają się ryzyka zadłużania, ale także mają trudniejsze warunki dostępu do zewnętrznego finansowania. Z danych GUS wynika, że spada dynamika inwestycji firm, ale zapewne w większym stopniu niż zwykle są one teraz finansowane właśnie ze środków własnych.

Gospodarstwa domowe też niechętnie zaciągają nowe kredyty i przejawiają większe zainteresowanie oszczędzaniem. W sierpniu wartość kredytów wzrosła tylko o 0,9 proc., a uwzględniając zmiany kursów walut tylko o 0,2 proc. Nie wróży to dobrze konsumpcji indywidualnej, która jeszcze do niedawna była motorem napędowym gospodarki - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan