Wolontariat kompetencji Prezesów-wolontariuszy

22 października Członkowie Koalicji „Prezesi-wolontariusze 2011" zorganizowali warsztaty dla studentów programu Enactus (SIFE). Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, prezesi pomogli wypracować rozwiązania, które udoskonalą realizowane przez studentów projekty społeczne.

Koalicja „Prezesi-wolontariusze 2011" to projekt, którego celem jest promocja wolontariatu i aktywności obywatelskiej poprzez pokazywanie przykładu Prezesów dzielących się swoim czasem i doświadczeniem na rzecz ważnych inicjatyw społecznych. Jednym z priorytetów obszarów zainteresowań Koalicji jest wolontariat kompetencji oraz edukacja młodzieży, dlatego też Prezesi-wolontariusze z chęcią włączyli się w warsztaty dla studentów realizujących innowacyjne projekty społeczne w ramach międzynarodowego programu Enactus (SIFE).

W warsztatach „Wolontariat kompetencji w kontekście zrównoważonego rozwoju - młodzi liderzy biznesu na rzecz innowacji społecznych" wzięło udział 4 Prezesów-wolontariuszy: Piotr Wielgomas (BIGRAM), Leszek Niedałtowski (STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi), Przemysław Figarski (Bank Ochrony Środowiska) oraz Tomasz Sęk (Amber Energia), a ich współorganizatorem była Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Celem warsztatów było udoskonalenie projektów z zakresu CSR oraz zrównoważonego rozwoju, realizowanych przez studentów-zespoły Enactus z 3 wybranych polskich uczelni. Zespoły Enactus na całym świecie realizują projekty edukacyjne. Kierując się zasadami etyki, poszukują rozwiązań biznesowych oraz mechanizmów rynkowych, które trwale i skutecznie poprawią jakość życia lokalnych społeczności. Na warsztatach Prezesi-wolontariusze przyjrzeli się następującym projektom:
1. Village in the City (Uniwersytet Gdański) - projekt adresowany do grupy rolników oraz przedsiębiorców z województwa pomorskiego, którego celem jest przekazanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, dzięki którym beneficjenci mogą zwiększać swoje dochody.
2. Eco Driver (Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu) - projekt skierowany do poznańskich kierowców - taksówkarzy, pracowników firm oraz uczniów szkół średnich, którego celem jest nauka bezpiecznej, ekologicznej oraz oszczędnej jazdy samochodem - zmniejszenie kosztów transportu oraz ograniczenie zużycia paliwa i produkcji CO2.
3. KickStart (Uniwersytet Łódzki) - celem projektu jest aktywizacja społeczności lokalnej ubogich obszarów wiejskich, przede wszystkim umożliwienie młodzieży rozwijania swoich pasji i odciągnięcie ich w ten sposób od używek i nałogów. Jednocześnie celem było umożliwienie beneficjentom - trzem pasjonatom piłki nożnej - podjęcia pracy zarobkowej w obszarze swoich zainteresowań.
Prezesi) pomogli studentom wypracować rekomendację, które przyczynia się do rozwoju ich projektów.. Nad przebiegiem warsztatów czuwał Sebastian Straube, Ekspert ds. zrównoważonych innowacji w firmie konsultingowej Innovatika.

Z niecierpliwością czekamy na implementację wypracowanych rekomendacji i dalsze efekty projektów realizowanych przez zespoły Enactus. Połączenie entuzjazmu zaangażowanych społecznie studentów oraz doświadczenia i wiedzy Prezesów-wolontariuszy na pewno przyniesie niezwykłe rezultaty.

Więcej informacji o Koalicji „Prezesi-wolontariusze 2011" na stronie www.dobrybiznes.info. Informacje na temat programu Enactus (SIFE) na stronie www.sife.pl. Zapraszamy także do galerii zdjęć na stronie:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.510030015674559.122743.205169782827252&type=3

Źródło: Dobry Biznes Info