Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2012

 • 2012-09-27 Aktualności
  Aktualności

  Co zrobić, by za 20 lat Polska znalazła się w gronie G20?

  Uczestnictwo w G20 nie zapewnia realnej władzy, ale buduje prestiż i umacnia kontakty między przywódcami najważniejszych państw globu. Polska nie należy do tego grona, choć jest jedną z kluczowych gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej. Jak może dołączyć do elitarnego klubu? Takie pytanie postawiliśmy przedstawcielom rządu i biznesu w debacie podczas EFNI.

 • 2012-09-27 Aktualności
  Aktualności

  Jak rozwiązać problemy fiskalne i finansowe Europy?

  Politykom w Europie brakuje odwagi do wdrożenia reform, które mogą rozwiązać obecne problemy. Podejmowane działania ratunkowe nie przynoszą skutków na dłużej niż kilka tygodni. Konieczna jest odpowiedzialność i zrównoważenie wydatków publicznych, co w relatywnie niedługim czasie może zdecydowanie poprawić sytuację - przykładem dobrych decyzji jest chociażby Bułgaria.

 • 2012-09-27 Aktualności
  Aktualności

  Jak wolny dostęp do wiedzy zmieni świat?

  Wolny dostęp do wiedzy to przyszłość, która czeka wszystkie kraje. Kluczowe jest jednak tworzenie treści aktualnych, ciekawych i interaktywnych oraz efektywne wykorzystanie dostępnych materiałów. Dzięki spełnieniu tych kryteriów użytkownicy posiądą wiedzę i zyskają kompetencje niezbędne w XXI wieku - stwierdzili uczestnicy panelu dyskusyjnego „Jak wolny dostęp do wiedzy zmieni świat?".

 • 2012-09-27 Aktualności
  Aktualności

  Ile państwa w gospodarce? Ile rządu w społeczeństwie?

  Kształt relacji pomiędzy państwem, a gospodarką wymaga dostosowania go do dynamicznych zmian zachodzących w dzisiejszym świecie. Ostatnie dwadzieścia lat przyniosło fundamentalne zmiany w światowej gospodarce i układzie sił politycznych. Globalizacja oraz zdecydowane nasilenie dynamiki procesów...

 • 2012-09-27 Aktualności
  Aktualności

  UNIA EUROPEJSKA – SCENARIUSZE PRZYSZŁOŚCI

  Unia Europejska to organizm, który zapewnił Europie bezprecedensowy okres pokoju i dobrobytu. Powinna być powodem do dumy i szczęścia kolejnych pokoleń Europejczyków. Tymczasem na naszych oczach rozgrywa się proces całkowicie odwrotny, społeczeństwa odwracają się od idei integracji, a solidarność europejska, będąca podstawą budowy tego organizmu, zdaje się zanikać - mówili uczestnicy sesji Unia Europejska - scenariusze przyszłości.

 • 2012-09-27 Aktualności
  Aktualności

  Jeżeli nie działasz w CSR to wypadasz z gry

  Odpowiedzialność społeczna firm to nie jest jakaś ekstrawagancja, poryw serca, chęć przypodobania się, czy listek figowy, który ma coś maskować, ale twarda konieczność biznesowa - podkreślali uczestnicy debaty „CSR =listek figowy?, która odbyła się w ramach EFNI. Brali w nim udział przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych.

 • 2012-09-27 Aktualności
  Aktualności

  Zmierzch europejskiego modelu społecznego?

  Przemiany demograficzne, zróżnicowanie systemów socjalnych państw europejskich, kryzys gospodarczy, presja na podnoszenie konkurencyjności europejskiej gospodarki - wszystkie te czynniki wymuszają przewartościowanie dotychczasowego europejskiego modelu społecznego. Drugi dzień EFNI w Sopocie...

 • 2012-09-27 Aktualności
  Aktualności

  Jak zmiany demograficzne wpłyną na przyszłość Europy i świata?

  Do rewolucji arabskich w dużym stopniu przyczyniła się młodzież. Starzejące się społeczeństwa Zachodu zmieniają warunki ekonomiczne krajów wysoko rozwiniętych. O trendach oraz wyzwaniach demograficznych Europy i świata dyskutowali uczestnicy panelu „Jak demografia zmieni gospodarczą polityczną i społeczną mapę świata", którył odbył się w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Dyskusję moderował Michał Kobosko, redaktor naczelny tygodnika Wprost, partnera panelu.

 • 2012-09-26 Aktualności
  Aktualności

  Wykład prof. Zbigniewa Brzezińskiego podczas EFNI

  Zbigniew Brzeziński, podczas wieczornej gali otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei, wygłosił wykład pt. „Rola Zachodu w świecie bez hegemona". Jerzy Buzek, zapowiadając wykład prof. Brzezińskiego, powiedział, że nie będzie prezentował jego doświadczeń, bo pokazuje je doskonale...

 • 2012-09-26 Aktualności
  Aktualności

  Współpraca Europy i Chin drogą do przyspieszenia rozwoju gospodarczego

  Jak rozwijać relacje gospodarcze pomiędzy starym kontynentem, a państwem środka i jak najlepiej wykorzystać potencjał wynikający z tych kontaktów - nad takimi zagadnieniami zastanawiano się podczas jednej z dyskusji pierwszego dnia EFNI w Sopocie.