Eksperci o podatkach 2013

W dniach 5-6 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja „Podatki 2013" zorganizowana przez PKPP Lewiatan. W trakcie dwóch dni eksperci podatkowi zaprezentowali założenia i prognozy dotyczące przyszłorocznych przepisów podatkowych (podatki dochodowe, podatek VAT) oraz tego, jak stosować je w praktyce.

Konferencja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem podatników. Największe emocje wzbudziły zmiany dotyczące rozwiązania problemów zatorów płatniczych, zarówno w VAT (tzw. ulga na złe długi), jak i w podatku dochodowym. Uczestnicy uznali za cenne odsunięcie w czasie wprowadzenie zmian w VAT, bowiem przepisy są już praktycznie znane ale jest jeszcze czas by przygotować się do ich stosowania, zanim wejdą w życie – powiedział Andrzej Nikończyk, Przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.  

Pierwszego dnia konferencji Jacek Bajson, Wiceprzewodniczący Grupy CIT/PIT Rady Podatkowej PKPP Lewiatan przedstawił założenia nowelizacji podatku dochodowego od osób fizycznych w kontekście rozliczeń przedsiębiorcy jako płatnika. W trakcie drugiego wykładu Artur Cmoch z GWW Tax omówił dużą nowelizację CIT/PIT. Temat obecnej sytuacji oraz planowanych zmian w opodatkowaniu spółek komandytowo-aukcyjnych zaprezentował Marek Kolibski z Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy. Na koniec dnia Piotr Passowicz, Wiceprzewodniczący Monitoringu Orzecznictwa Rady Podatkowej przedstawił propozycje przeciwdziałania zatorom płatniczym.

Drugi dzień rozpoczął się od omówienia dużej nowelizacji VAT przez Jerzego Martiniego, Pierwszego Wiceprzewodniczącego Grupy VAT Rady Podatkowej. Ten sam temat tyle, że w innych aspektach przedstawili także Marcin Chomiuk, Wiceprzewodniczący Grupy VAT Rady Podatkowej oraz Przemysław Skorupa z Deloitte Doradztwo Podatkowe. Dwudniową konferencję zamknął wykład o zmianach w podatku akcyzowym zaprezentowany przez Wojciecha Kroka, Wiceprzewodniczącego Rady Podatkowej.

Ze względu na duże zainteresowanie planowana jest powtórka konferencji na początku przyszłego roku. Konferencja zorganizowana została w projekcie „Świadomy podatnik” współfinansowanym ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.