Wskaźnik PMI najniższy od dwóch lat

W grudniu 2011 roku indeks PMI dla Polski wyniósł 48,8 pkt. i był najniższy od października 2009 roku - podał HSBC.

„Od pewnego czasu wyniki tego badania dla Polski rozmijają się z twardymi danymi ekonomicznymi. Tak było np. listopadzie, kiedy PMI spadł, a produkcja przemysłowa, czy sprzedaż detaliczna mocno wzrosły" - mówi dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

„W ostatnich miesiącach w badaniach, także przeprowadzanych przez GUS, które mierzą nastroje i oczekiwania przedsiębiorców co do najbliższej przyszłości, widać pogłębiający się pesymizm. Słowo „kryzys", eksploatowane w mediach i zapowiedzi jego nadejścia do naszego kraju, mocno utkwiły w świadomości wielu menedżerów. Dlatego oceniają oni przyszłą koniunkturę znacznie gorzej, niż wynikałoby to z aktualnej sytuacji gospodarczej.

Nie znaczy to jednak, że powinniśmy zbagatelizować grudniowy odczyt wskaźnika PMI. Mimo wszystko zapowiada on spowolnienie gospodarcze. Być może nie będzie jednak aż tak znaczące, jak spodziewa się wielu przedsiębiorców. Tym bardziej, że wskaźnik PMI strefy euro i jej głównych krajów Niemiec i Francji, chociaż nadal pozostaje poniżej 50 pkt, zaczął się poprawiać, co może sugerować, że euroland najgorsze ma już za sobą" - dodaje Jacek Adamski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan