EFNI: jak na nowo urządzić Europę?

Chcemy rozmawiać o europejskich ideach i instytucjach. Pragniemy zastanowić się jak na nowo urządzić Europę - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, w czasie gali otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

W międzynarodowej konferencji bierze udział ponad tysiąc gości z całego świata, w tym wielu wybitnych ekonomistów, liderów biznesu i naukowców. Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI podkreślił, że dzisiaj Europa potrzebuje wielkich strategii - zwiększenia konkurencyjności, przyspieszenia wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy.

W trakcie wieczornej gali otwarcia, po raz pierwszy, wręczono nagrodę EFNI. Dostał ją, za szczególne  zasługi dla przemian, które zmieniły Europę, obaliły „żelazną kurtynę" i nadały nowe znaczenie słowu „solidarność", Lech Wałęsa, były prezydent RP.

Premier Donald Tusk, wygłaszając laudację na cześć laureata, stwierdził, że Lech Wałęsa rzucił wyzwanie największemu imperium świata i wygrał. - W naszej historii mało mamy zwycięskich bohaterów, których dodatkowo zauważył świat. Legenda „Solidarności" miała odwagę powiedzieć okrutnej utopii stanowcze nie - dodał.

Lech Wałęsa, odbierając nagrodę zaznaczył,  że wszystkie rewolucje popełniają ten sam błąd. Nie ustrzegła się go też „Solidarność". Często wielkie zwycięstwa wpadają w ręce zwycięzców i wówczas mamy do czynienia z dyktaturą lub ich owoce przejmuje biurokracja i politycy.


W czasie debaty z okazji 30-lecia przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie „Doświadczenie Solidarności - ślady w pamięci Europy i lekcje na przyszłość"  wybitni intelektualiści zastanawiali się jakie znaczenie z dzisiejszej perspektywy mają doświadczenia pokojowej rewolucji polskiej „Solidarności" i w jakim stopniu jest ona obecna w tożsamości współczesnej Europy.

Marek Belka, prezes NBP przekonywał, że świat podziwia kraje europejskie, że potrafią okazywać sobie pomoc i solidarność. Dzięki solidarności udało się stworzyć na naszym kontynencie najbardziej atrakcyjny model cywilizacyjny na świecie.

Z kolei Mario Monti, były premier Włoch dodał, że elementy solidarności na co dzień obecne są w funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Widać je w polityce gospodarczej, społecznej, regionalnej, czy w zwalczaniu monopoli.

Gunter Verheugen, profesor z Uniwersytetu Viadrina chwalił „Solidarność" za to, że zmieniła ducha Polski i Europy. - Bez niej nie mielibyśmy zjednoczonej Europy - dodał.
Partnerem gali był Bank Pekao SA a debaty Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Lista uczestników tegorocznego trzydniowego Forum jest imponująca, m.in. Benjamin R. Barber, jeden z najwybitniejszych amerykańskich politologów, prof. Zygmunt Bauman, światowej sławy socjolog i filozof, Ivan Krastev,  bułgarski politolog, jeden z największych współczesnych myślicieli politycznych, Michael O'Leary,  dyrektor generalny Ryanair,  José Ignacio Torreblanca,  jeden z najciekawszych młodych analityków politycznych Europy, czy William H.Dutton, profesor, Uniwersytet Oksfordzki.

Na liście panelistów i gości z Polski są m.in.  Jan Krzysztof Bielecki, Michał Boni, kardynał Kazimierz Nycz, Juliusz Braun, Andrzej Klesyk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Janusz Lewandowski, Jacek Krawczyk, Marcin Korolec.

Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to Co dalej, Europo? Jak na nowo urządzić stary kontynent? Perspektywa biznesu". Zaproszeni goście będą dyskutować o największych i najbardziej palących problemach Europy i szukać sposobów ich rozwiązania.

Sesje plenarne EFNI odbywają się w wielkim pawilonie na sopockiej plaży, przylegającym do Zatoki Sztuki. Goście mają bezpośredni widok na morze.

Więcej zdjęć z EFNI

 

Czwartek na EFNI

Debata śniadaniowa „Jak zreformować europejską demokrację?" z udziałem Mario Montiego, byłego premiera Włoch, rozpocznie drugi dzień obrad Europejskiego Forum Nowych Idei.

W jej trakcie odbędzie się także prezentacja książki „O demokracji w Europie. Patrząc w przód" autorstwa Mario Montiego i Sylvi Goulard.

O tym, czy istnieje alternatywa dla solidarności jako idei spajającej Unię Europejską i jak wzmocnić kapitał społeczny Europejczyków, dyskutować będą uczestnicy sesji plenarnej „Jak wyleczyć Stary Kontynent? Idee i wartości dla przezwyciężenia kryzysu". Wezmą w niej udział m.in. Danuta Hübner, europosłanka, Ivan Krastev, prezes Centre for Liberal Strategies, Andrzej Olechowski, przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Handlowego, Gunter Verheugen, profesor, Uniwersytet Viadrina.

W trakcie kilkunastu paneli goście EFNI będą próbowali znaleźć odpowiedzi m.in. na pytania: Jak wyzwolić innowacyjność europejskiej gospodarki? Jak uratować młode pokolenie? Jak wzmocnić klub euro, nie dzieląc Europy? Niemiecki model gospodarczy - wzór dla Europy?, Czy kultura uratuje europejską gospodarkę?

W drugim dniu obrad zostanie również zaprezentowany raport „Czy gospodarka UE wybije się na innowacyjność? Szanse i bariery, opracowany przez Konfederację Lewiatan.

Niezwykle interesująco zapowiada się dyskusja przy kawie na temat: Kryzys przywództwa, kryzys wartości. Gdzie się podziały ideały?, z udziałem m.in. kardynała Kazimierza Nycza, Lecha Wałęsy, Andrzeja Koźmińskiego, prezydenta Akademii Leona Koźmińskiego.

W Zatokach Dialogu spotkają się z mieszkańcami Sopotu Danuta Hübner, europosłanka i Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan. A w rozmowach nocnych marków m.in. o wolności słowa i jej granicach, cyfrowym pokoleniu i nowoczesnej gospodarce dyskutować będą Magdalena Środa, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Zygmunt Bauman, socjolog, filozof i Csaba Toth, dyrektor ds. strategii, Republikon Institute.

 

****

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem przedstawicieli świata nauki, kultury i polityki. Organizowane jest przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Tegoroczna, trzecia edycja EFNI odbędzie się w dniach 25-27.09.2013 r. w Sopocie. Hasło przewodnie Forum brzmi: „Co dalej Europo? Jak na nowo urządzić Stary Kontynent? Perspektywa biznesu." www.efni.pl

 

Patronat honorowy            nad EFNI 2013 objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent Rady Europejskiej oraz Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni:              Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Partnerzy strategiczni:    Orange Polska, PKN ORLEN S.A., Grupa PZU, Dziennik Gazeta Prawna, TVP SA

Partner Gali Otwarcia:     Bank Pekao SA

Partnerzy Główni:              Bloomberg Businessweek Polska, Deloitte Polska, EKES - Grupa Pracodawców, Grupa Energa, KPMG, Miasto Gdańsk, Polpharma, PGNiG SA, Provident Polska, Tesco Polska, Totalizator Sportowy

Partnerzy wspierający:     Bank Pocztowy, Forbes, Gazeta Giełdy Parkiet, Havas Worldwide Warsaw, Intermarché, MBA Manager, MetLife Amplico, Newsweek Polska, Grupa Kapitałowa PGE, PSSE, Puls Biznesu, Radio PiN, Wirtualna Polska, Radio TOK FM, Wprost

Partnerzy merytoryczni: Fundacja Instytut Lecha Wałęsy, Liberté!, THINKTANK, World Academy of Art and Science

Partnerzy logistyczni:       Dell, marka Opel, Port Lotniczy Gdańsk im. L.Wałęsy

Oficjalny Przewoźnik:       PLL LOT SA