Eksport ciągnie gospodarkę

Polski eksport jest obecnie trzy razy większy niż na początku stulecia. Co piąta firma, zatrudniająca powyżej 9 osób, wysyła swoje produkty na eksport - wynika z raportu „Przedsiębiorcy w Polsce", przygotowanego przez PKPP Lewiatan.

W 2011 roku mieliśmy 15,6 tysiąca firm -eksporterów, a 1,4 tys. przedsiębiorstw otworzyło filie i spółki za granicą. Największą część naszego eksportu, bo prawie 39 proc., stanowią maszyny, urządzenia i sprzęt transportowy. Na drugim miejscu znajdują się towary i wyroby przemysłowe, na trzecim zaś żywność i zwierzęta żywe.

Niektóre wielkie koncerny międzynarodowe, które weszły na nasz rynek, zdecydowaną większość produkcji wysyłają na eksport, np. SGL Carbon Polska (90,4 proc.), Fiat Auto Poland (80,6 proc.), LG Electronics (88 proc.). Także polskie przedsiębiorstwa stworzone po 1989 roku przebiły się na rynki światowe. Nowy Styl sprzedaje za granicą 77,9 proc. produkcji, Solaris Bus&Coach - 49 proc., a Kelner - 61,8 proc. Główne kierunki eksportu to Unia Europejska, ale również Rosja, Ukraina, Chiny i USA.
Dzięki eksportowi powstały tysiące miejsc pracy i już kilkakrotnie ratował on koniunkturę w czasach spowolnienia gospodarczego. W ostatnich miesiącach to właśnie eksport jest motorem napędowym gospodarki.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan