Europa 60+. Starzejące się społeczeństwo jako wyzwanie rozwojowe.

Jaka jest rola i odpowiedzialność Państwa w tworzeniu kultury zdrowia i działań wobec starzejącej się populacji? Jak dostosować system ochrony zdrowia do nadchodzących zmian demograficznych? Czy postawić na aktywizację osób starszych czy na zbudowanie kompleksowego systemu opieki dla tych osób - na te i inne pytania odpowiedzieli dziś po południu uczestnicy panelu „Europa 60+. Starzejące się społeczeństwo jako wyzwanie rozwojowe" w czasie III edycji EFNI.

Europa się starzeje. Czy przemyśleliśmy wszystkie tego konsekwencje? Czy rozumiemy, co to oznacza dla polityki zdrowotnej, społecznej, a w konsekwencji dla gospodarki? Odpowiedzi na te pytania są dziś prawdziwym wyzwaniem dla państw europejskich biorąc pod uwagę fakt, że za pół wieku populacja będzie nieco liczniejsza i znacznie starsza.

Zofia Czepulis-Rutkowska, Pracownik naukowy Instytutu Praw i Spraw Socjalnych jest zdania, że starzejące się społeczeństwo można podzielić na dwie fazy 60+ oraz 85+. Polityka dla seniorów jest jej zdaniem różna w zależności od wieku - jedna skupia się na aktywizacji zawodowej, zaś druga na zapewnieniu kompleksowej opieki zdrowotnej.

Z kolei Alicja Sadowska, Członek Rady Alzheimer Europe w Polsce uważa, że należy zmienić optykę mówienia o starości. Mówiłabym o grupie ludzi starszych i dzieliłabym ich wg. indywidualnego modelu starzenia się. Nie powinniśmy tworzyć mechanizmów i systemów pomocy Państwa dla grupy 65+, kiedy za chwilę okaże się, że 60 proc. tych ludzi ma np. chorobę Alzheimera i trzeba będzie ich przerzucić do grupy drugiej - powiedziała panelistka. Sprawą najistotniejszą jest jej zdaniem stworzenie modelu opieki w domu. Dom jest najlepszym środowiskiem dla seniorów.

Marzena Breza, reprezentująca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jest zdania, że rządowy program polityki społecznej dla seniorów powinien być tworzony wielowątkowo. Potrzeba polityki w której aktywną rolę będzie miał sektor rządowy, pozarządowy i obywatelski. W tej chwili prowadzone są prace zmierzające do stworzenia takiego modelu - powiedziała Breza.

Ivonne Doyle, Dyrektor Regionalna Public Health England uważa, że rolą wszystkich grup jest pomoc ludziom starszym w zmianie myślenia o nich samych. Nie można dopuścić do tego, aby ludzie Ci myśleli, że są starzy, uzależnieni od nas i nikt ich nie potrzebuje. Starość to po prostu kolejna faza naszego życia. Musimy zbudować system opieki, który będzie zachęcał ludzi do aktywizacji społecznej osób starszych. Państwo silnie powinno ich wspierać. Anglia czyni wiele starań, aby starszym ludziom żyło się lepiej. Mamy bardzo rozwiniętą opiekę geriatryczną. Modernizujemy szpitale, aby były bardziej przyjazne ludziom. Wdrożyliśmy plan współpracy pomiędzy Państwem a obywatelami, którzy muszą zdecydowanie wcześniej przygotowywać się do starości. Wespół z sektorem biznesu stworzyliśmy Strategię Innowacji, Technologii i Zdrowia oraz projekt Odpowiedzialna Sprawa, dzięki któremu ludzie starsi mogą korzystać z różnych przywilejów - powiedziała Doyle.

Marjan Sedmak, Prezydent AGE Platform Europe dodał, że celem działania jego organizacji jest przede wszystkim przekonanie decydentów i ludzi, że aktywność seniorów to zdrowie. Zadaniem nie mniej istotnym jest przeniesienie ciężaru wsparcia także na lokalne środowiska i rodziny, mając na uwadze podstawę jaką jest publiczna opieka zdrowotna.

Wszyscy paneliści jednogłośnie potwierdzili, że kluczem do budowania stabilnej strategii opieki nad seniorami na przyszłe lata jest zmiana myślenia o starości oraz ujęcie wielowątkowego aspektu polityki zdrowotnej i społecznej.

Moderatorem panelu był Maciej Zdziarski, Prezes Zarządu Fundacji Instytut Łukaszewicza.

W panelu wzięli udział: Zofia Czepulis-Rutkowska, Pracownik naukowy Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, Yvonne Doyle, Dyrektor Regionalna Public Health England, Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Alicja Sadowska, Członek Rady Alzheimer Europe w Polsce, Marian Sedmak, Prezydent AGE Platform Europe ze Słowenii.

Partnerem panelu była Polpharma.


Zdjęcia z EFNI 

****

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem przedstawicieli świata nauki, kultury i polityki. Organizowane jest przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Tegoroczna, trzecia edycja EFNI odbędzie się w dniach 25-27.09.2013 r. w Sopocie. Hasło przewodnie Forum brzmi: „Co dalej Europo? Jak na nowo urządzić Stary Kontynent? Perspektywa biznesu." www.efni.pl

Patronat honorowy            nad EFNI 2013 objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent Rady Europejskiej oraz Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni:              Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Partnerzy strategiczni:    Orange Polska, PKN ORLEN S.A., Grupa PZU, Dziennik Gazeta Prawna, TVP SA

Partner Gali Otwarcia:     Bank Pekao SA

Partnerzy Główni:              Bloomberg Businessweek Polska, Deloitte Polska, EKES - Grupa Pracodawców, Grupa Energa, KPMG, Miasto Gdańsk, Polpharma, PGNiG SA, Provident Polska, Tesco Polska, Totalizator Sportowy

Partnerzy wspierający:     Bank Pocztowy, Forbes, Gazeta Giełdy Parkiet, Havas Worldwide Warsaw, Intermarché, MBA Manager, MetLife Amplico, Newsweek Polska, Grupa Kapitałowa PGE, PSSE, Puls Biznesu, Radio PiN, Wirtualna Polska, Radio TOK FM, Wprost

Partnerzy merytoryczni: Fundacja Instytut Lecha Wałęsy, Liberté!, THINKTANK, World Academy of Art and Science

Partnerzy logistyczni:       Dell, marka Opel, Port Lotniczy Gdańsk im. L.Wałęsy

Oficjalny Przewoźnik:       PLL LOT SA