Przemysł przyspieszył

Produkcja przemysłowa w czerwcu br. wzrosła o 3 proc. proc., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał GUS.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan
Skala wzrostu produkcji przemysłowej budzi nadzieje, tym bardziej, że dotyczy ona przede wszystkim przetwórstwa przemysłowego. Spodziewaliśmy się, że czerwiec będzie dobry w przemyśle, ale nie aż tak. Takiego wzrostu nie uzasadniają nawet niska baza sprzed roku, większa liczba dni roboczych, czy ostatni wskaźnik PMI, który zapowiadał lekką poprawę.

W czerwcu wzrost produkcji odnotowaliśmy w 25 działach przemysłu, podczas gdy w maju tylko w 18. Wśród nich nie ma kluczowych branż związanych z eksportem (maszyny i urządzenia, przemysł spożywczy, chemia). Jednak dane te wskazują, że zarówno rynek zewnętrzny, jak i wewnętrzny mogą stworzyć szanse na zwiększenie produkcji przez przedsiębiorstwa.

W dalszym ciągu w bardzo trudnej sytuacji znajduje się budownictwo. Najgorsze, że jak na razie, dla tej branży nie widać żadnego światełka w tunelu.
Dobre dane o produkcji przemysłowej (tylko w jednym miesiącu) nie pozwalają jednak oczekiwać wyraźnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w pierwszej połowie roku, kiedy PKB urośnie o ok. 0,5 proc.

Konfederacja Lewiatan