Delegacja japońskiego biznesu w Polsce

Dzisiaj delegacja japońskiej organizacji pracodawców Keidanren, która przebywa z wizytą w Polsce, spotkała się z przedstawicielami firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan. Głównym celem wizyty jest poszukiwanie poparcia dla umowy o wolnym handlu między Japonią i Unią Europejską.

- Wspieramy rozmowy między Japonią i UE w sprawie wolnego handlu. Takie porozumienie podpisała już Korea Południowa. Mimo różnych kwestii spornych, które podnosi część krajów unijnych np. dotyczących niektórych branż, są szanse na pozytywne zakończenie rokowań - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Umowa, którą wspiera również BUSINESSEUROPE, największa organizacja biznesu europejskiego, ma obejmować także dostęp do unijnego rynku zamówień publicznych oraz ułatwienia dla inwestycji zagranicznych z Kraju Kwitnącej Wiśni.

W delegacji japońskiej znaleźli się przedstawiciele takich firm, jak m.in.: Hitachi, Sumitomo Corporation, Mitsubishi Chemical Europe GmbH, Marubeni Corporation, czy Mitsui&Co. W spotkaniu z nimi uczestniczyli członkowie Konfederacji Lewiatan, m.in. PZU SA, GDF Suez, MetLife i GM.

W trakcie rozmów Krajowy Związek Grup Producenckich Owoców i Warzyw przedstawił ofertę tej branży naszego rolnictwa dla japońskiego biznesu. Lewiatan wspiera promocję polskich owoców i warzyw, szczególnie w kontekście rosyjskiego embarga.

Japońska Federacja Biznesu (Nippon Keidanren) jest organizacją gospodarczą, która powstała w maju 2002 r. z połączenia Keidanren (Japońskiej Federacji Organizacji Gospodarczych) i Nikkeiren (Japońskiej Federacji Pracodawców).