Ministrowie Grabarczyk i Wasiak gośćmi Lewiatana

W dniach 5-7 grudnia br. w Ossie odbyło się wyjazdowe spotkanie władz i kluczowych członków Konfederacji Lewiatan.

Jesienne spotkanie Lewiatana tradycyjnie wypełnione było ciekawymi panelami oraz dyskusjami, w których udział wzięli przedstawiciele rządu, szefowie największych firm, eksperci i komentatorzy. Pierwszego dnia przedsiębiorcy spotkali się z Marią Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju oraz Jackiem Męciną, sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W sobotę gościliśmy natomiast Cezarego Grabarczyka, ministra sprawiedliwości. Obecni w Ossie przedstawiciele rządu zadeklarowali współpracę z Konfederacją Lewiatan.


Spotkanie rozpoczęliśmy posiedzeniem Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. Członkowie Rady zapoznali się z podsumowaniem działań Lewiatana w 2014 r. oraz założeniami do Programu Konfederacji Lewiatan na rok 2015. Uroczyście powitaliśmy także nowych członków - firmę Free Forever, która przystąpiła do Polskiego Związku Pracodawców Konsultingu oraz Polski Związek Pracodawców Klubów Sportowych z mistrzami kraju Legią Warszawa, KPS Skra Bełchatów oraz Vive Tauron Kielce.

Po posiedzeniu Rady Głównej przedsiębiorcy zapoznali się z działalnością Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan i Mazowieckiego Centrum Mediacji Lewiatana. Temat mediacji i arbitrażu przewijał się także w sobotnim wystąpieniu ministra Cezarego Grabarczyka.    

Po raz drugi podczas spotkania w Ossie zaprosiliśmy naszych gości, wzorem EFNI, do udziału w nocnej debacie, podczas której Paweł Tyszkiewicz z SAR, Andrzej Szczepek, prezes Wielton SA oraz Piotr Łukasiewicz z Millward dyskutowali o znaczeniu brandingu narodowego, a także o tym jak sprawić, by w najbliższych latach, posiadanie wspólnej i spójnej identyfikacji marki Polska pomogło w sukcesywnym i konsekwentnym zajmowaniu coraz wyższych pozycji w tych bardzo istotnych, odzwierciedlających polskie dokonania rankingach.


Sobota także obfitowała w liczne wydarzenia merytoryczne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty poświęcone kluczowym zmianom w ważnych dla przedsiębiorców ustawach: podatkowych, w ustawie o zamówieniach publicznych, oskładkowaniu umów zleceń, stosowaniu umów o dzieło i zlecenia, umów na czas określony, odpłatności za pracę w sobotę, a także w obszarze funduszy unijnych.

Po warsztatach przedsiębiorcy mieli okazję porozmawiać z ministrem Cezarym Grabarczykiem. Odbyło się także spotkanie z Małgorzatą Kałużyńską, dyrektor departamentu ekonomicznego UE w MSZ, która zaprezentowała program KE na najbliższe lata. Agendę UE komentowali Jerzy Buzek oraz Michał Boni.

Popołudnie zdominowały debaty: przedsiębiorców, którzy podsumowali rok 2014 w swoich branżach oraz mówili o perspektywach biznesu na przyszły rok, dyskusja o nierównościach społecznych oraz o demokracji.  

Główną atrakcją kulturalnej części programu spotkania Lewiatana był recital Grzegorza Turnaua.


 

Prezentacje ze spotkania:

Planowane zmiany w prawie pracy: umowy terminowe, rekompensowanie pracy za sobotę. Aktualne problemy ze stosowaniem umów cywilnych

Zmiany w zamówieniach publicznych i oskładkowaniu umów zleceń - czystsze warunki konkurencji

Podsumowanie roku w branżach i przewidywania przedsiębiorców na 2015

Fundusze strukturalne UE - z czego skorzystają przedsiębiorcy?

Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne

Podsumowanie prac Sądu Arbitrażowego Lewiatan w roku 2014

Mediacja jako przedsionek arbitrażu

Konkurencyjność arbitrażu

Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan

SUPERWOMAN na rynku pracy

Program działania w 2015 roku

Rynek pracy, prawo pracy, dialog społeczny

Agenda KE 2014-2019

Hiszpania: Twój partner w Europie

Banki Żywności -IDEAlny Partner Społeczny

Polska Akcja Humanitarna

Czy Polska potrzebuje silnego brandu?