Gala Zamknięcia EFNI

Piąta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie zakończyła się uroczystą galą, z udziałem tak znamienitych gości, jak dyrektor The Earth Institute Jeffrey Sachs oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Forum gościło w tym roku 1300 gości z 37 krajów. Wybitnych naukowców, polityków i ludzi biznesu, wyznaczających nowe kierunki dla rozwoju światowej gospodarki. Podczas 64 godzin wydarzeń programowych i rozmów przeciągających się do późnych godzin nocnych, debatowano o przyszłości Europy, w kontekście rosnących nierówności i zmieniających się zagrożeń geopolitycznych. Tegoroczne Forum zakończyło przyjęcie przez uczestników Deklaracji Sopockiej 2015.

- Czas najwyższy wrócić do korzeni. Musimy dzisiaj sięgnąć do koncepcji ojców-założycieli współczesnej Europy. W Deklaracji Schumana, która w latach 50. ubiegłego stulecia dała podstawy wspólnocie europejskiej, znalazły się prorocze słowa „Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność." Tej solidarności bardzo dziś brakuje - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, wiceprezydent BUSINESSEUROPE, otwierając galę.

Głos zabrał również Jerzy Buzek, pełniący rolę przewodniczącego Rady Programowej EFNI. - Zdefiniowaliśmy ważne prawdy, dla indywidualnych przedsiębiorców, jak najwięcej wolności, ale po drugiej stronie mamy makroekonomię, tam na pewno regulacje się przydają, żeby wolny rynek nie wymknął nam się z ręki. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad trendami gospodarczymi, które są silniejsze niż regulacje państwowe - mówił Buzek. - Wymieniliśmy poglądy, dyskutowaliśmy o tym, z czym się zgadzamy, a z czym nie, to właśnie jest jądro demokracji - dodał na zakończenie swojego wystąpienia.

Łukasz Kalinowski, prezes zarządu i dyrektor generalny MetLife, Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA oraz Wojciech Szpil, prezes zarządu Totalizatora Sportowego, podsumowali obrady tegorocznego EFNI, zgadzając się odnośnie znaczenia, ale również trudności w wypracowaniu wiążących rozwiązań, podkreślając szczególne znaczenie otwartej dyskusji.

Prezes Kalinowski odwołał się do szczególnej roli i odpowiedzialności przedsiębiorców oraz menadżerów, wobec tych, którzy stają się ofiarami nierówności.

- Jakiekolwiek rozwiązania muszą być wypracowane w dialogu, musimy sobie tego życzyć, żebyśmy ten dialog rozpoczęty tutaj, kontynuowali dalej - powiedział prezes Klesyk.

- Wspólny rynek to nasza wspólna sprawa. Mam nadzieję, że te burze mózgów związane z panelami przełożą się na dalsze działania - podsumował prezes Szpil.

Istotnym elementem wieczoru było przedstawienie oraz przyjęcie Deklaracji Sopockiej, która co roku staje się podsumowaniem najważniejszych wniosków z dyskusji i wyznacznikiem nowego kierunku dla polityki i gospodarki.

Odnosząc się do treści Deklaracji Sopockiej, prezydent Henryka Bochniarz powiedziała:  - Mówimy o potrzebie walki z nierównościami społecznymi, ale tak by nie wylewać dziecka z kąpielą stosując protekcjonizm, renacjonalizację czy ograniczanie wolności gospodarczej. Nawołujemy do powrotu do korzeni i kierowania się wartościami, które stanowią fundament Europy. Mówimy zdecydowane nie budowaniu europejskiej fortecy zamkniętej na inność, różnorodność i pomoc tym, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami - podkreśliła Bochniarz.

- Europejczycy podważają dokonania i wartości, bez których dotychczasowy sukces projektu europejskiego nie byłby możliwy. Zbyt często nasza polityka powodowana jest strachem, egoizmem i uprzedzeniami, które nie prowadzą do rozwiązań, lecz wzmacniają populistów i tumanią obywateli. - zapisano w tegorocznej Deklaracji Sopockiej, rysując jedno z zagrożeń stojących przed współczesną Europą. Dokument został przekazany na ręce Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej.

- Chciałbym pogratulować organizatorom EFNI niesamowitej intuicji - mówił Donald Tusk - Nie ulega wątpliwości, że nierówność i geopolityka to nierozłączna para. Jak sięgam pamięcią, nierówności ekonomiczne i społeczne stają się jednymi z najistotniejszych czynników geopolitycznych i być może staną się czynnikiem zmieniającym w sposób zasadniczy geopolitykę - powiedział.

Tusk podkreślił również, że wyzwania jakie stoją przed starym kontynentem nie oznaczają jego kryzysu. - Nie zgadzam się z pesymizmem podczas mówienia o stanie dzisiejszej Europy. Istotne jest to, żeby Europa odzyskała zdolność obrony tego, co dla nas najważniejsze i z czego możemy być dumni - mówił.

Kluczowym mówcą wieczoru był Jeffrey Sachs, dyrektor The Earth Institute, który przypomniał jaką drogę przeszła Polska oraz Europa i jaką rolę powinna odegrać w rodzącym się zjednoczonym świecie.

- Pisząc plan gospodarczy dla Polski w 1991, Jacek Kuroń powiedział mi, że mogę w nim napisać co chcę. Kazał mi tylko zapisać pierwsze zdanie: „To jest plan powrotu Polski do Europy" - wspominał Sachs.

- W 1991 zjednoczona Europa była nie do wyobrażenia, a ja dzisiaj stoję tu i mówię, że możliwy jest zjednoczony świat. Europa ma poczucie, że jest w kryzysie z powodu uchodźców, jednak to właśnie Europa powinna teraz przewodzić. To Europa ma największe doświadczenie z emigracją. - mówił Sachs odnosząc się do kryzysu emigracyjnego.

- Czołowe kraje, w prowadzonych przeze mnie badaniach szczęścia, to kraje UE. Nie martwcie się tyle, czerpcie radość. Ze wszystkich miejsc na świecie, to Europa łączy idee, których potrzeba dla zjednoczonego świata - podsumował.

Zakończone Europejskie Forum Nowych Idei po raz kolejny udowodniło, że mimo dynamicznych zmian geopolitycznych i potencjalnych sytuacji kryzysowych, nadal możliwa jest otwarta dyskusja przynosząca świeże spojrzenie na pojawiające się problemy. Uczestnicy wcześniejszych edycji Forum często celnie określali kierunki nadchodzących zmian. W tym kontekście optymizm wypowiedzi dzisiejszych mówców pozwala wierzyć w przyszłość Europy i skuteczność jej działania wobec nadchodzących wyzwań.

 

Deklaracja Sopocka 2015

Więcej informacji na www.efni.pl i w mediach społecznościowych.

Fotogaleria

***

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbędzie się w dniach 30.09- 1-2.10.2015 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest pytanie: „Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych."

Więcej informacji: www.efni.pl

Patronat honorowy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Komisja Europejska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Partnerzy strategiczni

MetLife, PKN ORLEN, PZU, Totalizator Sportowy, „Dziennik Gazeta Prawna", Grupa Onet.pl, TVP SA

Partner Gali otwarcia

Bank Pekao S.A.

Partnerzy główni

Biznes.pl, BMW Group, Citi Handlowy, Discovery NETWORKS CEEMEA, „Forbes", France 24, Intel, Microsoft, „Newsweek", Orange Polska, „Parkiet", PKP S.A., Silvermedia

Partnerzy wspierający

AMS, „Bloomberg BusinessWeek Polska", „Gazeta Wyborcza", Havas Worldwide, „Liberté!", McCANN Worldgroup, PAP, PGNiG SA, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, „Puls Biznesu", Starcom MediaVest Group, Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska", „Warsaw Business Journal Observer", Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Partnerzy merytoryczni

Ashoka, Aspen Institute Prague, Centrum Stosunków Międzynarodowych, demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej, ECFR, Instytut Spraw Publicznych, POLITYKA INSIGHT, Res Publica Nowa, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact, Światowa Akademia Sztuki i Nauki

Partner logistyczny

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Oficjalny przewoźnik

PLL LOT

Producent wykonawczy

IDFX