Jak nowoczesne technologie wpłyną na systemy zdrowia i opieki?

Zmiany technologiczne oraz rewolucja cyfrowa, o których często wspominają paneliści tegorocznej edycji EFNI, odciskają swoje piętno na kolejnych sferach naszego życia. Zmiany nie omijają również systemu zdrowia i opieki. Czy technologie wpłyną na nowe modele organizacji systemów opieki zdrowotnej? Jak wyglądają zmiany wprowadzane w krajach zaawansowanych we wdrażaniu rozwiązań telemedycznych? Te i inne kwestie poruszono podczas jednej z ostatnich dyskusji EFNI 2015.

Jarosław Bułka, wiceprezes zarządu firmy Silvermedia, która od 2002 roku zajmuje się produkcją systemów telemedycznych, wskazał na ograniczenia prawne, które stają na drodze w rozwoju nowoczesnych usług medycznych w Polsce.

- Trzeba zacząć od tego, co nas boli najbardziej i odbija się na rozwoju branży - na kwestiach prawnych - powiedział Bułka. Ustawa o zawodzie lekarza to główny dokument regulujący branżę medyczną. Niesie ona mnóstwo wątpliwości i buduje obawy po stronie naszych potencjalnych klientów, bo lekarze są naszymi klientami - dodał.

Bułka wskazał także szczegółowo zapisy prawa, które odbiją się negatywnie na poziomie innowacyjności w krajowej medycynie.

 - Lekarz nie może zdalnie i swobodnie diagnozować pacjenta. Nie jest możliwe w sposób legalny realizowanie usługi za sprawą środków telemedycznych. Istnieją również absurdy prawne np. wymagania wobec infrastruktury, żeby świadczyć usługi telemedyczne. Nie ma sensu od podmiotu świadczącego taką usługę wymagać, by miał zmywalne podłogi, podjazdy i toalety dla osób niepełnosprawnych - zauważył.

W opinii wiceprezesa Silvermedia zmiany są nieuniknione i wręcz wymuszone przemianami społecznymi. Jego zdaniem demografia jest dla nas miażdżąca. - Musimy myśleć o tym, jak poprawić jakość życia osób starszych zasobami, które mamy, i zadbać o zasoby w postaci specjalistów. Przykładowo, w kraju jest jedynie 200 geriatrów - powiedział.

Jaakko Aarnio, specjalista ds. naukowych i technicznych Komisji Europejskiej odniósł się do zadań regulacyjnych na poziomie europejskim:

- Za każdym razem, gdy powstaje urządzenie, które zbiera dane medyczne, wymaga to regulacji. Jeżeli ktoś mówi, że coś jest urządzeniem medycznym, oznacza to zobowiązanie dla producenta. Jest to również projekt w pewnym sensie konsumpcyjny, więc musi chronić prawa konsumentów - mówił Aarnio.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej zgodził się również z Bułką odnośnie tego, że zmiany są nieuniknione.

- Kończą się pieniądze, kończą się specjaliści. Technologia może przynieść zmianę, na którą czekamy i której potrzebujemy. Wymaga to jednak regulowania już na tym etapie - powiedział Aarnio.

Karol Kozak, dyrektor ds. techniki informacyjnej z Instytutu Fraunhofera odwołał się do sytuacji w Niemczech, gdzie mimo posiadania środków, zmiany nie postępują dynamicznie. Szansy dla telemedycyny upatruje on w działaniach na poziomie publicznej służby zdrowie.

- Pacjent, żeby skorzystać z usługi telemedycznej, musi mieć zaufanie do lekarza, szpitala, kasy chorych. Zaakceptuje usługę, jeżeli będzie mu oferowana przez lekarza rodzinnego. Sukces takiego działania zależy od wysiłków jakie podejmie kasa chorych. Konieczne jest tu działanie sprzedażowe, marketingowe - powiedział Kozak.

- Demografia jest nieubłagana, Polska od tego roku jest najszybciej starzejącym się krajem UE. Za około 15 lat możemy stać się najstarszym krajem wspólnoty. Liczba osób starszych niesamodzielnych znacząco wzrośnie. Nie da się uciec od szukania rozwiązań w telemedycynie - powiedziała Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
- Instytucjonalne rozwiązania stosowane do tej pory, nie pozwolą rozwiązać problemu. Muszą wkroczyć nowe technologie, żeby wspomagać osoby starsze w tym, by były one jak najdłużej samodzielne. Budowanie zaufania jest mozolne, to jest wyzwaniem dla władz - mówiła Rudnicka.

Rewolucyjne wręcz zmiany są nieuniknione, przemiany społeczne stawiają przed Polską i UE zupełnie nowe problemy. Starzejące się społeczeństwa, a także coraz mniejsza liczba wykwalifikowanych specjalistów powodują, że jakość opieki medycznej i dostępność specjalistów regularnie spadają. Telemedycyna daje realną szansę odpowiedzenia na te problemy. Konieczne są jednak zmiany w zakresie prawa, które będzie nie tylko pozwalać swobodniej działać producentom nowoczesnych rozwiązań, ale także wspierać ich we wdrażaniu innowacji na szeroką skalę.

Partnerem wydarzenia był Silvermedia, partnerem merytorycznym THINKTANK.


Więcej informacji na www.efni.pl i w mediach społecznościowych.

Fotogaleria

 

***

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbędzie się w dniach 30.09- 1-2.10.2015 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest pytanie: „Europa i świat wobec rosnących nierówności społecznych, radykalizmów i zagrożeń geopolitycznych."

Więcej informacji: www.efni.pl

Patronat honorowy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Komisja Europejska, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Partnerzy strategiczni

MetLife, PKN ORLEN, PZU, Totalizator Sportowy, „Dziennik Gazeta Prawna", Grupa Onet.pl, TVP SA

Partner Gali otwarcia

Bank Pekao S.A.

Partnerzy główni

Biznes.pl, BMW Group, Citi Handlowy, Discovery NETWORKS CEEMEA, „Forbes", France 24, Intel, Microsoft, „Newsweek", Orange Polska, „Parkiet", PKP S.A., Silvermedia

Partnerzy wspierający

AMS, „Bloomberg BusinessWeek Polska", „Gazeta Wyborcza", Havas Worldwide, „Liberté!", McCANN Worldgroup, PAP, PGNiG SA, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, „Puls Biznesu", Starcom MediaVest Group, Związek Pracodawców „Transport i Logistyka Polska", „Warsaw Business Journal Observer", Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Partnerzy merytoryczni

Ashoka, Aspen Institute Prague, Centrum Stosunków Międzynarodowych, demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej, ECFR, Instytut Spraw Publicznych, POLITYKA INSIGHT, Res Publica Nowa, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact, Światowa Akademia Sztuki i Nauki

Partner logistyczny

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Oficjalny przewoźnik

PLL LOT

Producent wykonawczy

IDFX