Komisja Europejska zatwierdza program wspierający innowacje

Dolnośląscy Pracodawcy z zadowoleniem przyjęli informację, że Komisja Europejska zatwierdziła w końcu Program Operacyjny Inteligentny Rozwój, który w latach 2014-2020. Zastąpi on Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Teraz firmy powinny zacząć przygotowywać się do przyszłych konkursów.

Program „Inteligentny rozwój" będzie kierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw i współpracujących z nimi jednostek naukowych. Będzie to najważniejsze źródło finansowania badań, prac rozwojowych (B+R) i innowacji. Przede wszystkim chodzi o finansowanie projektów B+R prowadzonych przez przedsiębiorców (samodzielnie lub we współpracy z naukowcami) i wdrożenie ich wyników na rynek. Program ma pomóc ponad dwunastu tysiącom firm w prowadzeniu badań naukowych. Ma też przełożyć się na utworzenie (do końca 2023 r.) 20,5 tys. nowych miejsc pracy. Poza tym ma pomóc w podwojeniu udziału zaawansowanych technologicznie produktów w polskim eksporcie (do 13 proc.)

- Liczymy na to, że proces wsparcia innowacji w przedsiębiorstwach, w szczególności na Dolnym Śląsku przyczyni się zwiększenia konkurencyjności oraz poprawy współpracy pomiędzy nauką, zapleczem badawczo-wdrożeniowym a biznesem - mówi Marcin Kowalski, Wiceprezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców. Środki z Inteligentnego Rozwoju trafią do najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw. Na wsparcie dla firm w prowadzeniu badań naukowych i prac rozwojowych trafi 3,84 mld euro (44,69 proc. budżetu), na wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw: 2,2 mld (25,55 proc. budżetu), na zwiększenie potencjału sektora nauki w zakresie badań: 1,22 mld (14,2 proc. budżetu). Pierwsze konkursy w ramach nowego programu będą ogłaszane w II kwartale br.