Polsko-włoski szczyt gospodarczy w Mediolanie

Budowa fabryki Fiata w Tychach i Ferrero pod Warszawą, bank UniCredit, producenci Mapei czy Indesit - to tylko wybrane przykłady inwestycji włoskich na terenie naszego kraju. Polskie firmy też coraz częściej spoglądają na włoski rynek. Warunki inwestycyjne i polsko-włoska współpraca gospodarcza są tematami rozpoczynającego się dziś przy okazji EXPO w Mediolanie Polsko-Włoskiego Forum Biznesowego z udziałem szefów Konfederacji Lewiatan i włoskiej Confindustrii, przedstawicieli biznesu i unijnej administracji.

Włochy są ważnym partnerem gospodarczym, handlowym i biznesowym Polski. Jak wynika z raportu KPMG w naszym kraju obecnych jest ponad 1,3 tys. firm z udziałem włoskiego kapitału,
a wartość bezpośrednich inwestycji włoskich przekroczyła 38 mld zł.

- Włosi uważają Polskę za najlepsze miejsce lokowania inwestycji w regionie. Dziś są u nas piątym największym inwestorem zagranicznym. Teraz przyszedł czas na ekspansję polskich firm do krajów „starej Europy", m.in. do Włoch - mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, współorganizatora forum.

Polsko-włoskie spotkanie ma służyć zacieśnieniu relacji gospodarczych i przybliżeniu warunków lokowania inwestycji w obu krajach. 17 lipca, w drugim dniu konferencji, KPMG przedstawi wyniki raportu o włoskich inwestycjach w Polsce.

Udział w wydarzeniu biorą m.in. ambasador Tomasz Orłowski, Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, Giorgio Squinzi, prezydent Confindustrii oraz przedstawiciele dużych firm z Polski (m.in. Polpharmy) i Włoch (Pirelli, Brembo, Mapei). Gościem specjalnej debaty poświęconej wzmacnianiu konkurencyjności przemysłu europejskiego będzie Tomasz Husak, szef gabinetu komisarz Elżbiety Bieńkowskiej.

Konfederacja Lewiatan