Deflacja trzyma się mocno

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły we wrześniu o 0,8 proc. w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Deflacja nie odpuszcza. Ceny spadają r/r, m/m, w stosunku do grudnia 2014. Średnioroczna deflacja to 1,1 proc. . Należy jednak zwrócić uwagę, że jej składowe komponenty zmieniają się. Powoli, ale systematycznie zmniejsza się deflacja w odniesieniu do cen żywności, rosną ceny związane ze zdrowiem, edukacją, łącznością, usługami hotelarskimi i restauracyjnymi, ceny związane z użytkowaniem mieszkania.

Deflacja nadal ma się mocno w segmencie odzieży i obuwia, co wpływa negatywnie na te branże gospodarki. Przede wszystkim ma się jednak mocno na rynku paliw. Gdyby nie sytuacja na światowym rynku ropy naftowej, to w ostatnim kwartale 2015 roku moglibyśmy odnotować bardzo niewielki wzrost cen. Problem w tym, że sytuacja polityczna na świecie, w tym konflikt wokół Syrii, nie pozwalają wiarygodnie prognozować, w jakim kierunku będą się zmieniały ceny ropy naftowej. Z jednej strony wzrost gospodarczy w gospodarkach kreujący największy popyt na ten surowiec słabnie. Z drugiej Rosja będzie robiła wszystko, aby ceny ropy wzrosły. Jaki będzie efekt obu tych tendencji trudno przewidzieć.

Tym samym trudno określić, czy pod koniec tego roku deflacja przekształci się w niewielką inflację. Z tych samych powodów trudno też przewidzieć jak będą się zachowywały ceny w przyszłym roku. A jest to, o tyle ważne, że w budżecie na 2016 rok, przyjęto założenie, że ceny wzrosną o 1,7 proc. Wszystko wskazuje, że nie ma na to najmniejszych szans. A to oznacza, że pod znakiem zapytania stają przyszłoroczne wpływy budżetowe, przede wszystkim z VAT.

Konfederacja Lewiatan