Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2015

 • 2015-09-23 Aktualności
  Aktualności

  Bezrobocie jeszcze dwucyfrowe

  Stopa bezrobocia w sierpniu br. spadła do 10 proc. z 10,1 proc. w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

 • 2015-09-23 Aktualności
  Aktualności

  Lewiatan ocenia projekt budżetu na 2016 rok

  Projekt budżetu na przyszły rok jest realistyczny, zgodny z regułą wydatkową i stwarzający szanse na kontynuację stabilizacji sytuacji finansów publicznych. Pod względem planowanych wydatków w dużym stopniu zachowana została wstrzemięźliwość. Podobnie jednak, jak w przypadku budżetu na 2015 rok, jeden z głównych parametrów makroekonomicznych - stopa inflacji - został ustalony na zawyżonym poziomie, co stwarza zwiększone ryzyko nieosiągnięcia planowanych dochodów podatkowych, w szczególności z VAT - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2015-09-23 Aktualności
  Aktualności

  Istotne informacje gospodarcze z białoruskiego rynku

  Zapraszamy do zapoznania się z materiałem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku.

 • 2015-09-23 Aktualności
  Aktualności

  Apel przedsiębiorców, naukowców i pracodawców o wspieranie innowacyjności

  Organizacje przedsiębiorców, naukowców i pracodawców podejmują kolejną próbę zwrócenia uwagi na bariery prawne, które hamują rozwój innowacyjności w kraju. Domagają się uchwalenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności. Swój apel przekazały do Prezydenta, Prezesa Rady Ministrów i Marszałka Sejmu.

 • 2015-09-22 Aktualności
  Aktualności

  Branże eksportowe ciągle pozytywnie o przyszłości

  Ocena koniunktury gospodarczej przez przedsiębiorstwa przemysłowe podobna jak we wrześniu 2014 r., ale słabsza niż w ostatnich miesiącach - podał Główny Urząd Statystyczny.

 • 2015-09-22 Aktualności
  Aktualności

  Za niższy wiek emerytalny zapłacą pracownicy, emeryci i przedsiębiorcy

  Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

 • 2015-09-22 Aktualności
  Aktualności

  Apel o uchwalenie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

  Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan apeluje do posłów o zakończenie jeszcze w tej kadencji prac nad projektem ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

 • 2015-09-22 Aktualności
  Aktualności

  Waloryzacja umów dotyczy pracodawców i zamawiających

  Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - wprowadzająca obowiązkową składkę ZUS w umowach zleceniach - stanowi ogromne wyzwanie nie tylko dla pracodawców, którzy muszą właściwie zrewidować swoje budżety do nowych warunków biznesowych. Podobne zadanie czeka zamawiających, którzy - w przypadku braku udanych renegocjacji - muszą liczyć się z dotkliwą sankcją. W takich przypadkach podmiot realizujący zamówienie publiczne będzie mógł bez konsekwencji rozwiązać umowę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia - zauważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2015-09-22 Aktualności
  Aktualności

  Międzynarodowe Forum Handlu i Inwestycji w Budapeszcie

  Węgierska organizacja biznesowa - Aktív Üzletemberek Egyesülete (Stowarzyszenie Aktywnych Biznesmenów - www.aktivbiz.hu) z Budapesztu organizuje w dniach 16-17 listopada 2015 roku Międzynarodowe Forum Handlu i Inwestycji w Budapeszcie - International Trade and Investment Forum Budapest.

 • 2015-09-21 Aktualności
  Aktualności

  Innowacyjność receptą na politykę przemysłową

  Innowacyjność polskich firm jest niska, ich konkurencyjność wynika z niskich kosztów, co w globalnej konkurencji z Azją, a niedługo z Afryką, może okazać się katastrofalne w skutkach. Przemysł nie generuje nowych miejsc pracy. Mamy mało rozpoznawalnych marek i znaków towarowych na rynkach międzynarodowych - podkreślali uczestnicy konferencji „Polska 2015-2025. Jaka polityka przemysłowa? Najważniejsze wyzwania", którą zorganizowała Konfederacja Lewiatan.