Spotkanie z Komisarzem UE Johannesem Hahnem

24 września z wizytą w Polsce będzie przebywać Johannes Hahn - Komisarz Unii Europejskiej ds. polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia. Zapraszamy na spotkanie z Komisarzem w siedzibie Konfederacji Lewiatan przy ul. Zbyszka Cybulskiego 3, 24 września o godzinie 13 45. Spotkanie przewidujemy na ok 1,5 godziny - do godziny 15 15.

To kolejna już wizyta przedstawiciela KE w Lewiatanie w tym roku (wcześniej odbyły się m.in. spotkania z wiceprzewodniczącymi - Marosem Sefkovicem oraz Jyrki Katainenem poświęcone polityce klimatycznej i energetycznej UE oraz europejskiemu funduszowi inwestycyjnemu).

Komisarz Johannes Hahn odpowiada w KE m.in. za współpracę z krajami ościennymi Unii, w tym Ukrainą. Zależy mu bardzo na spotkaniu z przedsiębiorcami polskimi działającymi na Ukrainie, aby więcej dowiedzieć się obecnych warunkach prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie, informacjach o napotykanych przeszkodach, barierach i problemach, z którymi Państwo - inwestując na Ukrainie - muszą się borykać. Wiedza polskich inwestorów o sytuacji i relacjach gospodarczych z Ukrainą jest bardzo ważna dla KE, bo m.in. na tej podstawie, będą projektowane działania na rzecz wzmocnienia współpracy gospodarczej UE - Ukraina w najbliższych miesiącach.

Spotkanie będzie prowadzone w formule okrągłego stołu, otwartej dyskusji, którą będziemy starać się jako Konfederacja w sposób nieformalny moderować. Będzie na pewno okazja do zadania pytań, przedstawienia postulatów zmian i ewentualnych Państwa potrzeb.

Przed spotkaniem zachęcam do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez ukraińskie Ministerstwo Handlu: http://we.tl/TCqUEGqM85. Bardzo dobrze przygotowany film promujący Ukrainę jako miejsce do inwestowania mogą Państwo zobaczyć tutaj https://www.youtube.com/watch?v=jdSQuanI8Z8.

Także BUSINESSEUROPE w większym niż wcześniej stopniu angażuje się w rozwój współpracy między gospodarkami europejskimi a ukraińską - w dniach 7-9 października w Kijowie będzie odbywać się Międzynarodowe Forum Gospodarcze, w którym weźmie udział Dyrektor Generalny BE - Markus Beyrer. Biorąc pod uwagę napięcia między krajami członkowskimi UE, które pojawiały się w ostatnich miesiącach w zakresie m.in. współpracy gospodarczej UE z Rosją i Ukrainą, polscy przedsiębiorcy - jako jedni z najważniejszych inwestorów na Ukrainie, powinni podejmować wszelkie działania na rzecz rozwoju tej współpracy (polska znajduje się w pierwszej dziesiątce inwestorów), aby zwiększać szansę na rozwój działalności międzynarodowej swoich firm.

Wnioski ze spotkania z Komisarzem J Hahnem przekażemy również do BUSINESSEUROPE przed Forum w październiku. W ten sposób zyskujemy możliwości wpływania na politykę Ukrainy wobec inwestorów nie tylko poprzez Komisję Europejską, ale także BE.

Proszę o pilne potwierdzenie obecności do poniedziałku 21 września adres recepcja@konfederacjalewiatan.pl lub sgorecka@konfederacjalewiatan.pl lub pod nr telefonu 22 55 99 900. Spotkanie będzie prowadzone w jęz. angielskim.

Zachęcając Państwa do udziału w dyskusji, chciałbym podkreślić, że spotkanie w Konfederacji jest jedynym tego dnia spotkaniem z przedsiębiorcami w agendzie Komisarza J. Hahna. Dodatkowo będzie spotykać się z Prezydentem Andrzejem Dudą, Ministrem Spraw Zagranicznych - Grzegorzem Schetyną, odwiedzi również Kolegium Europejskie w Natolinie.