Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2015

 • 2015-09-14 Aktualności
  Aktualności

  Wyższe kary dla pracodawców nie zwiększą ochrony pracowników

  Objęcie szerszą ochroną prawną osób zatrudnionych - nie tylko pracowników, ale również wykonujących prace zarobkowe (np. na podstawie umowy zlecenia) nie jest konieczne. Obecne rozwiązania są wystarczające i pozwalają właściwym organom kontroli i nadzoru stosować wiele sankcji w przypadku nieprzestrzegania przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy - uważa Konfederacja Lewiatan oceniając poselski projekt zmian w kodeksach: karnym i pracy.

 • 2015-09-13 Aktualności
  Aktualności

  Lewiatan o programach wyborczych PO i PiS

  W obu programach znalazło się wiele propozycji mających na celu podnoszenie jakości życia obywateli - m.in.: obniżenie podatków dla najuboższych, dopłaty do dzieci i leków, poprawa sytuacji pracowników. Jednak w obu przypadkach, brakuje wskazania kosztów tych zmian i źródeł ich finansowania. Nie ma również odniesienia do wyzwań, które stoją przed Polską w dłuższej perspektywie - wejścia do strefy euro, polityki energetycznej. W przypadku PO przemilczane zostały kluczowe kwestie górnictwa i rolnictwa, a z kolei propozycje PiS petryfikują obecną patologiczną sytuację w tych sektorach.

 • 2015-09-11 Aktualności
  Aktualności

  Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego weszła w życie

  W piątek, 11 września zaczęła obowiązywać ustawa o Radzie Dialogu Społecznego. Konfederacja Lewiatan ma nadzieję, że Rada zacznie działać jak najszybciej.

 • 2015-09-11 Aktualności
  Aktualności

  Nowy członek Polskiego Związku Pracodawców Konsultingu

  Grant Thornton Legal jest kancelarią prawną działającą w ramach Grant Thornton, wyłącznego partnera Grant Thornton International w Polsce. Jest częścią globalnego zespołu ekspertów, składającego się z ponad 2 600 partnerów oraz 31 000 pracowników, obecnego w ponad 110 krajach na całym świecie.

 • 2015-09-11 Aktualności
  Aktualności

  Lewiatan o rewizji dyrektywy o europejskim systemie handlu emisjami

  Utrzymanie obecnych zasad przyznawania bezpłatnych uprawnień do emisji do 2030 roku osłabi konkurencyjność wielu branż europejskiego przemysłu i przedłuży ich niepewność inwestycyjną. Projekt rewizji dyrektywy o europejskim systemie handlu emisjami (EU ETS) jeszcze bardziej pogorszy obowiązujące dziś zasady - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2015-09-10 Aktualności
  Aktualności

  Najlepiej pracować na Mazowszu

  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w 1. półroczu 2015 r. wyniosło 4060 zł i było wyższe o 3,6 proc. niż w 1. półroczu 2014 r. Najlepiej płaciły firmy w województwie mazowieckim, a najgorzej przedsiębiorstwa w warmińsko-mazurskim, podkarpackim, lubuskim i podlaskim - podał GUS.

 • 2015-09-10 Aktualności
  Aktualności

  Sądy wyceniają pracę ochroniarzy poniżej płacy minimalnej

  Sąd Rejonowy w Legnicy płaci za jedną roboczogodzinę pracownika ochrony tylko 5,79 zł bez VAT, czyli ponad połowę mniej niż ustawowe wynagrodzenie minimalne. Jego wysokość wynosi obecnie 13 zł bez VAT. Na niewiele więcej pracowników ochrony wyceniły sądy rejonowe w Bielsku Podlaskim - 7,71 zł oraz w Nysie - 8,54 zł. Wybór ofert - w których praca jest wyceniana poniżej ustawowego wynagrodzenia minimalnego - negatywnie wpływa na cały sektor zamówień publicznych oraz rynek pracy - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

 • 2015-09-09 Aktualności
  Aktualności

  Obniżenie bezrobocia poniżej 10 proc. może być trudne

  Stopa bezrobocia w sierpniu br. spadła do 10 proc. z 10,1 proc. w lipcu - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

 • 2015-09-09 Aktualności
  Aktualności

  Dzwonić czy nie dzwonić? - marketing bezpośredni w praktyce

  Obowiązujący od ponad pół roku, artykuł 172 Prawa telekomunikacyjnego (PT) jest źródłem wielu wątpliwości nie tylko wśród firm telekomunikacyjnych i marketingowych. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorca oferujący np. usługi cateringowe nie może bez uprzedniej zgody zadzwonić do nowo otwartego centrum konferencyjnego z propozycją współpracy. Problem dotyczy wszystkich firm, które do kontaktów z potencjalnymi lub obecnymi klientami-konsumentami i innymi przedsiębiorcami - używają telefonu. Konfederacja Lewiatan przygotowała rekomendacje jak interpretować ten przepis.

 • 2015-09-08 Aktualności
  Aktualności

  Transmisje przez internet – będą nowe przepisy UE?

  24 sierpnia br. ruszyły konsultacje społeczne w sprawie przeglądu dyrektywy dotyczącej transmisji satelitarnej i kablowej (Dyrektywa 93/83/EEC). Konsultacje stanowią konsekwencje działań zapowiedzianych w komunikacie Komisji Europejskiej (KE) o Strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego.  Prace legislacyjne przewidziano na przełom 2015 i 2016 r. Ewentualna rewizja dotyczyć ma przede wszystkim zakresu Dyrektywy i ewentualnego jego rozszerzenia na nadawców transmisji internetowych.