Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2015

 • 2015-08-03 Aktualności
  Aktualności

  Jak i gdzie pozyskiwać finansowanie na projekty innowacyjne i B+R? - Poznań

  Szkolenie będzie łączyć rzetelną informację o dostępnych źródłach finansowania oraz zasadach otrzymania wsparcia w perspektywie 2014-2020 z praktyczną wiedzą doświadczonych ekspertów. W czasie szkolenia uczestnicy dowiedzą się m.in. o: najważniejszych zmianach w warunkach...

 • 2015-07-31 Aktualności
  Aktualności

  Klauzula zastrzeżona w zamówieniach publicznych

  Zgodnie z art. 22 ust. 2 Pzp zamawiający może zastrzec w ogłoszeniu o zamówieniu, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy u których ponad 50 % zatrudnionych pracowników stanowią osoby niepełnosprawne. Przepis formułuje tzw. klauzulę zastrzeżoną wedle której o zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy spełniający powyższy warunek.

 • 2015-07-30 Aktualności
  Aktualności

  Przetargi publiczne na usługi nadal nie uwzględniają płacy minimalnej

  Celem nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych była stabilizacja polskiego rynku pracy. Odejście od kryterium najniższej ceny, klauzule społeczne, ozusowanie umów zleceń, waloryzacja kontraktów w toku - takimi rozwiązaniami ustawodawca chciał uporządkować rynek zamówień publicznych. Praktyka jednak pokazuje, że nadal są przetargi publiczne, w których budżety na usługi nie uwzględniają minimalnego wynagrodzenia - zauważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2015-07-30 Aktualności
  Aktualności

  CAM promuje mediacje transgraniczne

  Centrum Mediacji przy Konfederacji Lewiatan (jako „Centrum Arbitrażu i Mediacji") rozpoczęło międzynarodową akcję promocyjną na rzecz mediacji transgranicznych a także przedstawienia Centrum jako dostawcy usługi mediacji gospodarczej w międzynarodowych stosunkach handlowych i inwestycyjnych.

 • 2015-07-29 Aktualności
  Aktualności

  Polski leasing na ścieżce wzrostu

  Znaczenie leasingu w finansowaniu inwestycji w Polsce systematycznie rośnie. Wyniki ogłoszone przez Związek Polskiego Leasingu po I półroczu pokazują, że branża leasingowa odnotowała 13,2 proc. wzrost wartości nowych kontraktów, dzięki sfinansowaniu aktywów o łącznej wartości niemal 24 mld zł. Leasing jest głównym, obok kredytu zewnętrznym źródłem inwestycji pracujących w gospodarce.

 • 2015-07-29 Aktualności
  Aktualności

  Bez ulgi na badania i rozwój nie zwiększymy konkurencyjności gospodarki

  Jesteśmy jedną z trzech gospodarek w Europie, gdzie nie istnieją żadne zachęty podatkowe dla inwestycji badawczo-rozwojowych. Poza nami jedynie Niemcy i Szwajcarzy nie wprowadzili zachęt. Jeżeli chcemy zwiększyć konkurencyjność polskich przedsiębiorców i poziom inwestycji w badania i rozwój w Polsce firm zagranicznych, powinniśmy wprowadzić system ulg - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

 • 2015-07-29 Aktualności
  Aktualności

  Przedsiębiorca będzie mógł wskazać miejsce kontroli firmy

  Kontrolę przedsiębiorcy będzie można przeprowadzić w siedzibie jego działalności, w miejscu jej wykonywania lub jeżeli złoży taki wniosek w miejscu, gdzie prowadzona i przechowywana jest dokumentacja - zdecydowali senatorowie, uwzględniając propozycje Konfederacji Lewiatan.

 • 2015-07-29 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy zadowoleni z konstytucji przedsiębiorców

  Rząd przyjął dzisiaj projekt ustawy Prawo o działalności gospodarczej, która ma być konstytucją polskich przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia zawarte w niej prawa przedsiębiorców.

 • 2015-07-29 Aktualności
  Aktualności

  System podatkowy w branży wydobywczej powinien sprzyjać inwestycjom

  Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało zlikwidowanie tzw. podatku miedziowego, który płaci obecnie KGHM. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nałożenie na przedsiębiorstwa wydobywcze podatku typu royalty (uzależnionego od ilości wydobytego surowca, a niezależnego od wypracowanego zysku) jest uzasadnione i stosowane w wielu krajach, stanowiąc daninę na rzecz społeczeństwa z tytułu użytkowania wspólnego dobra jakim są kopaliny. Jednak jego konstrukcja powinna sprzyjać nowym inwestycjom, a teraz tak się nie dzieje.

 • 2015-07-27 Aktualności
  Aktualności

  Przedsiębiorcy mogą dostosować podstawę programową szkolnictwa zawodowego do swoich potrzeb

  Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło konsultacje podstawy programowej do kształcenia w zawodach. Nowością tych konsultacji to, że może wziąć w nich udział każda firma, która chciałaby wpłynąć na przyszły kształt programu nauczania w wybranych zawodach.