Dialog społeczny po nowemu

Dialog społeczny przynosi pozytywne efekty jeśli jest szczery, uczciwy i otwarty - twierdzili zgodnie przedstawiciele unijnych i polskich organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz rządu w czasie obrad okrągłego stołu na Europejskim Forum Nowych Idei.

Tematem spotkania był „Dialog społeczny po nowemu. Co łączy, co dzieli rząd, pracodawców i związki zawodowe w myśleniu o rozwoju gospodarczym?" Uczestnicy debaty zastanawiali się jak ma się elastyczność i bezpieczeństwo na rynku pracy do współczesnych potrzeb biznesu i oczekiwań pracowników, w jakim kierunku powinien ewoluować model dialogu społecznego w Polsce?

Piotr Duda, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, przewodniczący NSZZ „Solidarność" zwrócił uwagę, że obecnie mamy nową formułę dialogu społecznego, w której wszyscy partnerzy są równi. - W ciągu ostatniego roku ciężko pracowaliśmy. Mamy małe sukcesy, udało się, np. wprowadzić klauzule społeczne do zamówień publicznych. Ale o wielu spornych kwestiach dotyczących rynku pracy, prawa pracy jeszcze nie zaczęliśmy rozmawiać - powiedział.

Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan podkreślała, że idea dialogu społecznego musi być bardziej żywa i zrozumiała dla polskiego społeczeństwa. Musimy znaleźć sposób na dogadywanie się w różnych sprawach. To jest wyzwanie dla pracodawców, związków zawodowych i rządu. Wszyscy nadal się uczymy. Ale jeśli jest dobra wola to rosną szanse na porozumienie. Chcę powiedzieć, że Lewiatan, od samego początku, dialog społeczny, ma wpisany w swoje DNA.

Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju najważniejsze jest, aby partnerzy społeczni ze sobą rozmawiali. Dla rządu priorytetem jest taki rynek pracy, (z jednej strony elastyczny, z drugiej bezpieczny) na którym będą powstawały nowe miejsca pracy i szybko rosło zatrudnienie. Priorytetem jest także wzrost zarobków Polaków. Oczywiście rząd nie jest w stanie zadekretować podwyżek, ale może stwarzać warunki, które temu będą sprzyjały.

W obradach okrągłego stołu uczestniczyli również:

 • Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego,
 • Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope,
 • Marek Mnich, wiceprzewodniczący Forum Związków Zawodowych,
 • Jan Guz, przewodniczący OPZZ,
 • Jacek Krawczyk, przewodniczący Grupy Pracodawców, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES),
 • Agnieszka Lenartowicz-Łysik, doradca prezydenta, Kancelaria Prezydenta RP,
 • Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan,
 • Józef Niemiec, doradca specjalny, Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC),
 • Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
 • Luca Visentini, sekretarz generalny Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC),
 • Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu Business Centre Club
 • Rafał Baniak, wiceprezydent Pracodawców RP.

Moderatorem debaty był Maciej Głogowski, dziennikarz TOK FM.

Partnerem okrągłego stołu była  Rada Dialogu Społecznego.


Fotogaleria

 

***

Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 28-30 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „Przyszłość pracy. Realia, marzenia i mrzonki”.

Więcej informacji: www.efni.pl   

 

Patronat honorowy                            Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni                 Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rada Dialogu Społecznego

Strategiczni partnerzy medialni     „Dziennik Gazeta Prawna”, Grupa Onet.pl

Partner Gali otwarcia                        Bank Pekao S.A.

Partner Gali zamknięcia                   MetLife

Partnerzy główni                                BMW Group, Citi Handlowy, „Do Rzeczy”, Fiat Chrysler Automobiles, „Forbes”, France 24, Intel, „Newsweek”, Orange Polska, „Parkiet”, POLITICO, Polskie Forum HR, Radio ZET, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Partnerzy wspierający                      AMS, „Bloomberg Businessweek Polska”, „Gazeta Wyborcza”, Havas Media Group, IKEA, „Liberté!”, LINKLEADERS, „My Company Polska”, Polska Agencja Prasowa, „Puls Biznesu”, Quatro Por Quatro, Rada Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan, Radio TOK FM, „Warsaw Business Journal Observer”, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Partnerzy merytoryczni                    Centrum Stosunków Międzynarodowych, European Council on Foreign Relations, Polityka Insight, Ośrodek THINKTANK, Global Compact Poland, Światowa Akademia Sztuki i Nauki

Producent wykonawczy                    Agencja IDFX

 

Dodatkowe informacje:
Zbigniew Maciąg
zmaciag@konfederacjalewiatan.pl
tel.: +48 604 589 080