Działania na rzecz eksportu polskiego cementu

Konfederacja Lewiatan apelowała o interwencję dotyczącą blokowania możliwości eksportu polskiego cementu na rynki Rosji i Białorusi.

W nawiązaniu do naszego apelu otrzymaliśmy zapewnienia z Ministerstwa Rozwoju o podjętych przez stronę polską działaniach na forum Unii Europejskiej.  Przekazano pisemne stanowisko do Komisji Europejskiej w sprawie eksportu na Białoruś. W przypadku eksportu do Rosji, Polska z Litwą, Łotwą i Estonią wystosowała do Komisji Europejskiej pisemny wniosek o podjęcie niezbędnych działań w celu przywrócenia możliwości eksportu cementu na ten rynek.

Obie kwestie omawiane też były na forum unijnego Komitetu MAAC i na forum Komitetu TPC, w kwestię rozwiązania problemów zaangażowała się Komisja Europejska. Najbliższe spotkanie Komisji Europejskiej z Białorusią zaplanowano w lipcu br.

Resort Rozwoju zapewnił w swoim liście o kontynuacji podejmowanych działań na rzecz usprawnienia eksportu polskiego cementu i bieżącej współpracy z branżą. Liczymy, że wspólne działania przyniosą wymierne efekty.