Nagroda NEW@POLAND 2016 dla Ministerstwa Cyfryzacji

Nagrodę NEW@POLAND 2016 przyznano Ministerstwu Cyfryzacji za upowszechnienie dostępu do publicznych usług cyfrowych w ramach projektu 500+.

W dziewiątej edycji nagrody NEW@POLAND Kapituła Nagrody, złożona z przedstawicieli świata nauki i biznesu w tym, profesorów: Michała Golińskiego, Michała Kleibera, Andrzeja K.Koźmińskiego Witolda Orłowskiego oraz władz Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan postanowiła przyznać Nagrodę NEW@POLAND dla Ministerstwa Cyfryzacji za upowszechnienie dostępu do publicznych usług cyfrowych w ramach projektu 500+. W rezultacie ponad 600 tysięcy rodzin skorzystało z elektronicznej drogi złożenia wniosku.

W ramach projektu zdecydowano się na nowatorskie rozwiązanie autoryzacji wnioskodawców za pomocą systemów bankowości elektronicznej. Do współpracy udało się zachęcić kilka banków, które nieodpłatnie zmodyfikowały swoje aplikacje bankowości Internetowej oferując w niech formularze do składania wniosków 500+. Poza portalem ePUAP i bankowością elektroniczną, kanałem umożliwiającym składanie wniosków przez Internet była Platforma Usług Elektronicznych ZUS.

Projekt został zrealizowany w błyskawicznym tempie, bez opóźnień i bez długotrwałych  procedur zamówień publicznych. Projekt zaangażował wiele osób z sektora publicznego i prywatnego. Kluczową rolę w dobrej współpracy odegrała otwarta komunikacja, rzetelne planowanie oraz sensowne analizowanie ryzyk.

Spośród nominowanych projektów Kapituła Nagrody przyznała również wyróżnienie dla Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich za system Parkanizer  opracowany przez firmę BT Skyrise ułatwiający kierowcom szybkie znalezienie wolnego miejsca parkingowego.

Rozwiązanie Parkanizer redukuje czas znalezienia miejsca parkingowego, oszczędza czas, paliwo i zmniejsza ilość zanieczyszczeń generowanych przez silniki samochodów poszukujących wolnych miejsc parkingowych. Miastu pomaga efektywnie zarządzać infrastrukturą parkingową i budować bardziej racjonalną politykę transportową.

Parkanizer został wdrożony w pierwszej połowie 2016 roku w Piekarach Śląskich.

Nagrodę NEW@POLAND ustanowił przez Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych LEWIATAN w celu promowania działań na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego i technologicznej innowacyjności, skupiając się na projektach, które w największym stopniu zmieniają sposób organizacji państwa i oferowania usług publicznych, przyczyniając się do rozwiązywania ważnych problemów społecznych i poprawy jakości relacji państwa z obywatelami.

Zapraszamy też na stronę www.it.konfederacjalewiatan.pl gdzie znajduje się więcej informacji na temat nagrody.

***

Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 28-30 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „Przyszłość pracy. Realia, marzenia i mrzonki”.

Więcej informacji: www.efni.pl   

 

Patronat honorowy                            Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni                 Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rada Dialogu Społecznego

Strategiczni partnerzy medialni     „Dziennik Gazeta Prawna”, Grupa Onet.pl

Partner Gali otwarcia                        Bank Pekao S.A.

Partner Gali zamknięcia                   MetLife

Partnerzy główni                                BMW Group, Citi Handlowy, „Do Rzeczy”, Fiat Chrysler Automobiles, „Forbes”, France 24, Intel, „Newsweek”, Orange Polska, „Parkiet”, POLITICO, Polskie Forum HR, Radio ZET, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Partnerzy wspierający                      AMS, „Bloomberg Businessweek Polska”, „Gazeta Wyborcza”, Havas Media Group, IKEA, „Liberté!”, LINKLEADERS, „My Company Polska”, Polska Agencja Prasowa, „Puls Biznesu”, Quatro Por Quatro, Rada Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan, Radio TOK FM, „Warsaw Business Journal Observer”, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Partnerzy merytoryczni                    Centrum Stosunków Międzynarodowych, European Council on Foreign Relations, Polityka Insight, Ośrodek THINKTANK, Global Compact Poland, Światowa Akademia Sztuki i Nauki

Producent wykonawczy                    Agencja IDFX

 

Dodatkowe informacje:
Zbigniew Maciąg
zmaciag@konfederacjalewiatan.pl
tel.: +48 604 589 080