Ponad 40% pracowników handlu chce pracować w niedzielę

42% pracowników handlu sprzeciwia się wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, 49% popiera ten pomysł, 9% nie ma zdania - wynika z badania TNS wykonanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Co ciekawe, aż 40% pracowników handlu, którzy dziś pracują w niedzielę, sprzeciwia się zakazowi handlu. Wśród osób nie pracujących w niedzielę odsetek ten wzrasta do 43%. Zakaz handlu w niedzielę popiera 49% pracujących w niedzielę i 48% nie pracujących tego dnia.

Ponad połowa osób pracujących w handlu w niedzielę, które dziś opowiadają za zamknięciem sklepów, jest gotowa zmienić swoje zdanie. W tej grupie 52% zgodziłaby się na sklepy otwarte w niedzielę, gdyby otrzymała dodatek finansowy za pracę w niedzielę, a 54% zmieniłaby zdanie, gdyby pracodawca wprowadził dobrowolność pracy w ten dzień.

- Przestańmy wreszcie mówić, że zakaz handlu ratuje pracowników handlu. Badanie jasno pokazuje, że już dziś 40% pracujących w niedzielę nie chce zakazu, a połowa zwolenników tego rozwiązania jest gotowa zmienić zdanie - komentuje Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu w Konfederacji Lewiatan.

Badanie telefoniczne przeprowadził TNS na reprezentatywnej próbie 500 pracowników handlu w okresie 29 września - 3 października 2016 r. na zlecenie Konfederacji Lewiatan