Pracodawcy i związkowcy apelują o pomoc dla polskich cementowni

Pracodawcy i związkowcy z Rady Dialogu Społecznego apelują do rządu, aby pomógł polskim cementowniom i doprowadził do zniesienia blokad eksportu cementu do Rosji i na Białoruś. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nieuczciwa konkurencja ze strony producentów białoruskich i rosyjskich zagraża naszej branży cementowej.

Firmy białoruskie zwiększają skokowo sprzedaż cementu do Polski. Jednocześnie Białoruś blokuje dostęp do swojego rynku. Podobne ograniczenia wprowadziła też Rosja.

- To dyskryminacja polskich producentów, która przekłada się na ograniczenia produkcji cementu w Polsce. A to oznacza redukcję miejsc pracy w branży cementowej skupionej głównie w mniejszych miejscowościach, a także utratę wpływów podatkowych do budżetu państwa oraz budżetów samorządów lokalnych - mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy i związkowcy wzywają rząd do interwencji i proponują, aby rozpoczął rozmowy z Rosją i Białorusią, także z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej. Chcą też nagłośnienia sporu na forum Światowej Organizacji Handlu.

Konfederacja Lewiatan