Zrównoważony rozwój wpisany w DNA biznesu

W tym roku po raz pierwszy uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei mieli okazję wziąć udział w warsztatach. Gospodarzem spotkania była IKEA, a podczas pracy w grupach dyskutowano nad trudnymi aspektami systemowej współpracy międzynarodowej firmy z setkami dostawców.

Na całym świecie dostawcy IKEA zatrudniają w sumie ponad 600 000 osób. To ogromna odpowiedzialność, a jednocześnie szansa wywarcia pozytywnego wpływu na ludzi, społeczności i środowisko. Dlatego firma postanowiła opracować podstawowe warunki nawiązywania współpracy, które byłyby zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

- Podstawą współpracy z dostawcami jest kodeks IWAY, który wyznacza nasze minimalne wymagania w dziedzinie środowiska, warunków socjalnych i warunków pracy. Pozwala nam rozwijać biznes w oparciu o wspólne wartości, partnerstwo i zrozumienie - mówi Katarzyna Balashov, rzeczniczka prasowa IKEA w Polsce. ­- Możemy śmiało powiedzieć, że ten model się sprawdza, ponieważ średnia długość relacji z dostawcą to aż 11 lat - dodaje Balashov.

Ożywione dyskusje, ciekawe wnioski

Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na dwie grupy. Przy wsparciu przedstawiciela dostawców i audytora IWAY zastanawiali się jak rozwiązać postawiony przed nimi problem. Pierwszy przypadek dotyczył pracowników z Ukrainy zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych, którzy chcieli pracować więcej niż regulowane standardem IWAY 60 godzin tygodniowo, drugi - reakcji na awarię w zakładzie i wyciek chemikaliów do wód gruntowych.

Podczas ożywionych dyskusji o wartościach, relacji między zarządem a pracownikami i odpowiedzialności, goście mieli okazję dowiedzieć się więcej o podejściu IKEA, opartym o zrównoważony rozwój i zaufanie do kontrahentów. W podsumowaniu przedstawiciele obu grup zaprezentowali wnioski z pracy warsztatowej, które stały się inspiracją do dalszej dyskusji.

Fotogaleria

***

Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 28-30 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „Przyszłość pracy. Realia, marzenia i mrzonki”.

Więcej informacji: www.efni.pl   

 

Patronat honorowy                            Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni                 Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rada Dialogu Społecznego

Strategiczni partnerzy medialni     „Dziennik Gazeta Prawna”, Grupa Onet.pl

Partner Gali otwarcia                        Bank Pekao S.A.

Partner Gali zamknięcia                   MetLife

Partnerzy główni                                BMW Group, Citi Handlowy, „Do Rzeczy”, Fiat Chrysler Automobiles, „Forbes”, France 24, Intel, „Newsweek”, Orange Polska, „Parkiet”, POLITICO, Polskie Forum HR, Radio ZET, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Partnerzy wspierający                      AMS, „Bloomberg Businessweek Polska”, „Gazeta Wyborcza”, Havas Media Group, IKEA, „Liberté!”, LINKLEADERS, „My Company Polska”, Polska Agencja Prasowa, „Puls Biznesu”, Quatro Por Quatro, Rada Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan, Radio TOK FM, „Warsaw Business Journal Observer”, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Partnerzy merytoryczni                    Centrum Stosunków Międzynarodowych, European Council on Foreign Relations, Polityka Insight, Ośrodek THINKTANK, Global Compact Poland, Światowa Akademia Sztuki i Nauki

Producent wykonawczy                    Agencja IDFX

 

Dodatkowe informacje:
Zbigniew Maciąg
zmaciag@konfederacjalewiatan.pl
tel.: +48 604 589 080