Aktualności 2017

• 2017-02-23 Aktualności

Pracujących mężczyzn przybywa, pracujących kobiet ubywa

W 4. kwartale 2016 r. liczba pracujących wzrosła o 45 tys. w stosunku do 4. kwartału 2015 r., w tym liczba pracujących mężczyzn wzrosła o 51 tys., ale liczba pracujących kobiet spadła o 6 tys. - podał GUS.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Podsumowanie 523. Sesji Plenarnej EKES

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny przyjął na swojej 523 Sesji Plenarnej (22-23.02.2017) następujące stanowiska i opinie:

Konferencja Dispute Resolution in M&A Transactions - zaproszenie

Sąd Arbitrażowy Lewiatan już po raz czwarty ma zaszczyt zaprosić na Dispute Resolution in M&A Transactions - wyjątkową międzynarodową konferencję i największe tego typu wydarzenie w regionie poświęcone arbitrażowi w transakcjach fuzji i przejęć. Konferencja odbędzie się 18-19 maja 2017 r. w Hotelu Polonia Palace w Warszawie.

• 2017-02-22 Aktualności

Konsumenci uwierzyli w rynek pracownika

„W lutym 2017 r. zanotowano różnokierunkowe zmiany nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca". Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej pogorszył się, ale wskaźnik wyprzedzający był nieznacznie wyższy niż w styczniu br. - podał GUS.

• 2017-02-22 Aktualności

W stronę przejrzystych i konkurencyjnych zamówień publicznych

Zamówienia publiczne to istotny element gospodarki. Wartość polskiego rynku zamówień publicznych to co roku ponad sto miliardów złotych (od 6 do nawet 10% PKB). Jednocześnie, jest to obszar wskazywany, jako jeden z najbardziej zagrożonych korupcją i innymi nadużyciami - przez Komisję Europejską oraz rodzime instytucje takie jak Najwyższa Izba Kontroli czy Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Powstał zespół ds. Brexit w BusinessEurope

W BusinessEurope powstał Zespół ekspercki ds. Brexit. 21 lutego br. odbyło się pierwsze spotkanie zespołu, przedstawiciele Konfederacji Lewiatan brali w nim udział.

• 2017-02-21 Aktualności

W budownictwie ocena koniunktury ciągle pesymistyczna

Koniunktura gospodarcza w lutym 2017 r. oceniana jest przez przedsiębiorców pozytywnie. W większości sekcji lepiej niż miesiąc wcześniej, a także lepiej niż w lutym w latach poprzednich - podał GUS.

• 2017-02-21 Aktualności

Henryka Bochniarz komentuje ustawę o sieci szpitali

Komentarz Henryki Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, dotyczący przyjętego przez rząd projektu o utworzeniu tzw. sieci szpitali.

• 2017-02-21 Aktualności

Mało zmian w projekcie monitorowania przewozu towarów

20 lutego br. na wspólnym posiedzeniu senackich Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Infrastruktury Senatorowie przyjęli sprawozdanie o projekcie ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Komisje rekomendowały wprowadzenie poprawek, które zostały przygotowane przez biuro legislacyjne i uzgodnione z Ministrem Finansów.

• 2017-02-21 Aktualności

Spotkanie: Luka kompetencyjna absolwentów na rynku pracy

Forum Młodych przy Konfederacji Lewiatan zaprasza na spotkanie biznesu i biur karier uczelni wyższych w ramach projektu „Sojusz dla Kompetencji" poświęcone luce kompetencyjnej absolwentów na rynku pracy. Spotkanie odbędzie się 14 marca na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, w Biurze Karier, w godz. 12.00-15.00.