Edukacja współczesnego człowieka

Kultywowanie wyobraźni i pogoni za nauką będzie przygotowywać nas na jutro, a głosem rozsądku i szczerości wobec kolejnych pokoleń zdaje się być, nie tak jak myślą wszyscy, zaufanie do nauki lecz do oduczania. Tym samym, zdaniem uczestników EFNI zasada edukacji pozostaje wierna swojemu trzonowi czyli wiedzy, która odpowiednio przetworzona zamienia się w mądrość.

Technologia w dobie XXI wieku nie jest jeszcze w pełnej formie ukształtowana. W gronie jej świadomych użytkowników i praktyków dyskutuje się szeroko o faktycznym intelektualnym zapleczu młodych pokoleń.  Wobec tego powstaje pytanie, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, by mieć poczucie dobrze wypełnionego obowiązku wobec przyszłych nowych generacji.

Michał Kleiber, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, za zupełną podstawę kształcenia z nastawieniem na realny sukces uznaje samą rozumianą jako pracę u podstaw, naukę. - Jak człowiek się uczy, to jest otwarty, a to jest nam na ogół potrzebne byśmy sobie dawali radę z wyzwaniami świata - stwierdził.

Jednak, aby nauczyć się świadomie artykułować własne myśli powinniśmy pozbyć się siedzącego w nas lęku. Tego, co czyni nas zamkniętymi na działanie i realizację swoich pragnień. Obecny system edukacji nie pomaga odpowiadać nam na pytanie czy umiemy sobie radzić z własnym lękiem. Dlatego wiele młodych umysłów nie otwiera się na innych ludzi i wyzwania - zaznaczył Piotr Voelkel, prezes Instytutu Rozwoju Edukacji, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny.

Paneliści podsumowali jednomyślnie, iż idąc tym tropem można łatwo przewidzieć, że zupełnie niewielu z nas może mieć szansę wzbić się ponad przeciętność. Dzisiaj w życiu będziemy zmieniali zawód wielokrotnie dlatego w miarę jak uczymy się nowych rzeczy, musimy nauczyć się oduczania. Wobec tego wymagajmy od naszych społeczeństw uczenia i rozumienia konsekwencji, nie tylko przyczyny.

****

Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 27-29 września w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest „Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu".

Więcej informacji: www.efni.pl 

 

 

Patronat honorowy                Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni       Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rada Dialogu Społecznego, Polsko-Japoński Komitet Gospodarczy

Partnerzy Strategiczni           MetLife, Citi Handlowy

Partnerzy główni                    IKEA, Invest in Pomerania,  KPMG, TESCO, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Partnerzy wspierający           Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Grupa Ergis, Miasto Gdańsk, Orange, Siemens, T-Mobile, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych LEWIATAN, Samorząd Województwa Pomorskiego, Google, Family Business Network

Strategiczni partnerzy medialni       TVN24 BIS, Gazeta Wyborcza, Grupa Onet.pl

Główni partnerzy medialni     EURACTIV, Forbes, Newsweek, TOK FM

Wspierający partnerzy medialni      AMS, Business Insider Polska, Dziennik Gazeta Prawna, INNPoland, Parkiet, Publicon, Puls Biznesu, Radio Gdańsk, Radio Zet, trójmiasto.pl, Warsaw Business Journal.

Partnerzy merytoryczni         Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polityka Insight, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact

Partnerzy logistyczno-

technologiczni                         BMW, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Dell

Producent wykonawczy         IDFX

 

Dodatkowe informacje:
Milena Malinowska
mmalinowska@konfederacjalewiatan.pl
Tel. +48 512 825 998