Gospodarka o obiegu zamkniętym a biznes

Gospodarka cyrkularna to odpowiedź na szereg problemów. Najbardziej oczywistym jest degradacja środowiska naturalnego, do którego prowadzi masowe wytwarzanie i niewłaściwe składowanie odpadów, a także eksploatacja surowców.

Ograniczenie produkcji odpadów oraz optymalne wykorzystanie surowców mają sprzyjać ochronie środowiska. Mają także zwiększyć bezpieczeństwo dostaw surowców, w tym surowców energetycznych. Gospodarka cyrkularna może mieć także pozytywny wpływ na rozwój. Dostępne szacunki mówią o wzroście PKB Unii od 1 do 7 proc. do 2030 r., o oszczędnościach dla biznesu rzędu 600 mld euro rocznie oraz o dodatkowych miejscach pracy. Rozwój gospodarki ma być także napędzany innowacyjnymi rozwiązaniami, w tym nowych modeli gospodarczych, które napędzać będzie potrzeba dostosowania procesu produkcji do nowych założeń oraz ograniczenie konsumpcji produktów na rzecz ich przedłużonego użytkowania. 

Do największych barier w rozwijaniu gospodarki cyrkularnej zalicza się wysokie koszty wyjściowe: inwestycje w badania i rozwój, subsydia promujące nowe modele gospodarcze czy inwestycje publiczne w sektorze gospodarowania śmieciami. Dla przedsiębiorców, szczególnie MŚP, przeszkodą są koszty wdrażania „zielonych" technologii. Dla polskiego przedsiębiorcy liczą się przede wszystkim decyzje podejmowane na poziomie Unii Europejskiej. Nie istnieje zamknięta lista sektorów gospodarki, które dotknie transformacja na rzecz zamkniętego obiegu - cała idea polega na tym, by znalazły się w niej możliwie wszystkie rodzaje działalności człowieka, które są dzisiaj źródłem odpadów i marnotrawienia surowców oraz energii. Nowe przepisy najszybciej będą odczuwane przez firmy działające w sektorze gospodarowania odpadami oraz przez producentów opakowań, ze względu na nowe cele recyklingowe, do których po 2020 r. zobowiążą się kraje Unii.

O gospodarce cyrkularnej oraz wyzwaniach z nią związanych porozmawiamy podczas tegorocznej edycji Europejskiego forum Nowych Idei. Zapraszamy na panel: Gospodarka o obiegu zamkniętym: moda, filozofia czy (po prostu) przyszłość?

W panelu udział wezmą:

Brendan Burns, EKES (TBC)

  • Katarzyna Dulko-Gaszyna, Country Sustainability Manager, IKEA, Polska
  • Jerzy Hausner, profesor, Katedra Gospodarki i Administracji Publicznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Polska
  • Tadeusz Nowicki, prezes, Grupa Ergis, Polska
  • Grzegorz Radziejewski, członek gabinetu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Jyrkiego Katainena,Komisja Europejska
Moderator: Joanna Popielawska, starszy analityk ds. europejskich, Polityka Insight, Polska

Zapraszamy 27-29 września do Sopotu! Zarejestruj się na efni.pl.