Henryka Bochniarz na posiedzeniu WRDS w Białymstoku

22 marca br. Henryka Bochniarz, Prezydent Konfederacji Lewiatan i Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, wzięła udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku, spotkała się również z członkami Podlaskiego Związku Pracodawców i Podlaskiego Forum Gospodarczego.

W trakcie posiedzenia WRDS, w którym udział wziął również Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, omówiono kwestie ustroju Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego i funkcjonowanie dialogu regionalnego. Dokonano też przeglądu najważniejszych problemów gospodarczych i społecznych, które są przedmiotem dyskusji na posiedzeniach.

- WRDS-om potrzebna jest platforma wymiany informacji, która da możliwość bliższej współpracy regionalnej - mówiła Henryka Bochniarz. - Istotne też jest, żeby WRDS-y miały możliwość przekazywania swoich stanowisk nie tylko w sprawach regionalnych, ale także ogólnokrajowych - dodała.

W trakcie spotkania z podlaskimi pracodawcami Prezydent Konfederacji Lewiatan podkreślała, że partnerzy społeczni powinni mieć wpływ na działania polskiego rządu mające służyć realizacji celów Strategii Europa 2020 w okresie 2017-2018, ale powinni także „rozliczać" z zadań, które rząd postawił sobie na lata 2016-2017.

Henryka Bochniarz wspomniała też o badaniach nastrojów przedsiębiorców dla Konfederacji Lewiatan, z których wynika, że niemal połowa przedsiębiorców ocenia sytuację w 2016 jako gorszą niż w latach ubiegłych (48%). Również niemal połowa z nich (49%) jest negatywnie nastawiona do prowadzenia firmy w 2017 w kontekście biznesowym, a aż 72% przedsiębiorców negatywnie nastawiona jest wobec działalności w 2017 w kontekście zmian w prawie i działań administracyjnych.

Pracodawcy rozmawiali też o najważniejszych zmianach legislacyjnych dotyczących prawa pracy m.in. nowelizacji ustawy o pracy tymczasowej, w tym o obowiązkowym wydłużeniu zatrudnienia kobiet w ciąży do momentu porodu i o nowelizacji zmieniającej zasady uproszczonego zatrudnienia pracowników z wybranych państw ze wschodu, głównie z Ukrainy, Białorusi i Rosji (tzw. system oświadczeniowy).