Jak sieć 5G zmieni cyfrowy rynek?

Z następcą LTE/4G świat zarówno biznesu, jak i konsumentów wiąże wielkie nadzieje. Nic dziwnego, skoro 5G ma być 100-krotnie szybszy od poprzednika, co otworzy perspektywę przesyłania danych z prędkością nawet 10 Gb/s. Pozwoli to na błyskawiczne odtwarzanie wideo w najwyższej jakości i oglądanie tych treści bez opóźnień i zakłóceń. Dzięki 5G ogromną poprawę wydajności odczują przede wszystkim amatorzy mobilnego internetu i smartfonów.

Obecny rok ma być przełomowy dla budowania sieci 5G w Polsce. Według prognoz Deloitte do końca grudnia 2017 roku ponad 200 sieci komórkowych będzie zawierać elementy architektury 5G. Pełnych wdrożeń można spodziewać się dopiero ok. 2020 r.  Nad Wisłą proces wprowadzenia podobnych działań zaczyna wychodzić z fazy projektowania. Z kolei stopień zaangażowania Komisji Europejskiej w kwestii wspierania podobnych projektów z budżetu państwa nie jest wciąż wyraźnie określony, a ewentualne decyzje staną się odczuwalne dla całej gospodarki.

O możliwych konsekwencjach fazy wykonawczej budowy sieci 5G w Polsce, jej wykorzystania w codziennym życiu, będziemy rozmawiać na tegorocznym EFNI podczas panelu: Rynek cyfrowy: w przededniu rewolucji 5G, w którym udział wezmą:

  • Michał Boni, europoseł, Parlament Europejski
  • Marcin Cichy, prezes, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Polska
  • Mariusz Gaca, wiceprezes zarządu ds. rynku konsumenckiego, Orange, Polska
  • Kamila Kloc, zastępca szefa gabinetu wiceprzewodniczącego KE i komisarza ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrusa Ansipa, Komisja Europejska
  • Witold Słowik, podsekretarz stanu, Ministerstwo Rozwoju, Polska

Więcej na temat rewolucji na rynku cyfrowym w artykule: innpoland.pl/137191,w-przededniu-rewolucji-jak-siec-5g

Zapraszamy 27-29 września do Sopotu! Zarejestruj się na efni.pl.