Konflikty a mediacja - czy i jak możemy sobie pomóc sami

Chcąc prowadzić działalność na rynku międzynarodowym, musimy dostosować się do panujących na nim reguł. Mediacje - stosunkowo nowa metoda - pozwala budować wzajemne zaufanie, pogłębiać relacje w biznesie.

O roli mediacji, zarówno w relacjach biznesowych, jak i strategii włączania ich do systemu prawnego, na przykładzie krajów Europejskich, dyskutowali Leonardo d'Urso, prezes zarządu i współzałożyciel ADR Centre, Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektor Centrum Mediacji Lewiatan, Roman Rewald, prezes, Centrum Mediacji Konfederacji Lewiatan oraz Beata Stelmach, prezes zarządu GE na Polskę i kraje bałtyckie.

Według uczestników dyskusji, w każdą działalność biznesową wpisane są długotrwałe konflikty gospodarcze, które można rozwiązywać na drodze mediacyjnej, pod warunkiem, że odpowiadają temu uwarunkowania prawne w poszczególnych krajach. Co ważne, wypracowany system negocjacji i poszukiwanie kompromisowych rozwiązań pozwala zapobiegać długotrwałym procesom sądowym - niejednokrotnie bardzo kosztownym. Uczestnicy dyskusji podkreślali, iż ważne jest, aby w konfliktowych relacjach biznesowych nie bać się, a wręcz zabiegać o doprowadzenie do sytuacji „win-win", gdzie nie ma przegranych ani wygranych.

****

Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 27-29 września w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest „Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu".

Więcej informacji: www.efni.pl

Patronat honorowy                            Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni                 Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rada Dialogu Społecznego, Polsko-Japoński Komitet Gospodarczy

Partnerzy Strategiczni                      MetLife, Citi Handlowy

Partnerzy główni                                IKEA, Invest in Pomerania,  KPMG, TESCO, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Partnerzy wspierający                      Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Grupa Ergis, Miasto Gdańsk, Orange, Siemens, T-Mobile, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych LEWIATAN, Samorząd Województwa Pomorskiego, Google, Family Business Network

Strategiczni partnerzy medialni     TVN24 BIS, Gazeta Wyborcza, Grupa Onet.pl

Główni partnerzy medialni               EURACTIV, Forbes, Newsweek, TOK FM

Wspierający partnerzy medialni     AMS, Business Insider Polska, Dziennik Gazeta Prawna, INNPoland, Parkiet, Publicon, Puls Biznesu, Radio Gdańsk, Radio Zet, trójmiasto.pl, Warsaw Business Journal.

Partnerzy merytoryczni                    Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polityka Insight, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact

Partnerzy logistyczno-

technologiczni                                     BMW, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Dell

Producent wykonawczy                    IDFX