List BussinesEurope do Przewodniczącego KE ws. przyszłości Europy

Europejska organizacja biznesu BussinesEurope wystosowała list do przewodniczącego Komisji Europejskiej ws. scenariuszy rozwoju Unii Europejskiej.

Poniżej prezentujemy tekst listu.

Scenariusz biznesowy dotyczący przyszłości Europy

Europa stanowi jedno z tych miejsc na świecie, w których się najlepiej żyje, pracuje i prowadzi działania biznesowe. I nie jest to zwykły przypadek. Unia Europejska sprawiła, że europejski sposób życia stał się możliwy.

BusinessEurope wraz ze wszystkimi swoimi federacjami członkowskimi mocno wspierają projekt europejski; co więcej, byliśmy w czołówce podczas tworzenia projektu europejskiego od samego początku. Szczerze wierzymy, że doskonalenie i dostosowywanie projektu europejskiego jest nieustannym procesem. Nie ulega żadnej wątpliwości, że Europa musi być miejscem, w którym razem znajdujemy odpowiedzi na wspólne, nurtujące nas problemy.

Biorąc pod uwagę różne scenariusze przedstawione w Białej Księdze Komisji Europejskiej dotyczące przyszłości Europy oraz w kolejnych księgach refleksyjnych, BusinessEurope pracuje nad scenariuszem biznesowym zatytułowanym: „Droga naprzód: wizja biznesu dla przyszłości Unii Europejskiej", który mam przyjemność dołączyć do niniejszego pisma.

BusinessEurope i jej federacje członkowskie mają ambitny cel dla Europy. Uważamy, że aby iść naprzód, musimy skoncentrować się na podstawowych elementach ze scenariusza 4 „robić mniej a bardziej wydajnie" oraz wybranych aspektach scenariusza 5 „robić o wiele więcej razem", odzwierciedlając perspektywę długoterminową, wzbogaconą dodatkowymi cechami, zgodnie ze szczegółowy opisem przedstawionym w dalszej części naszej Księgi.

Ponadto niektóre elementy scenariusza 3 „ci, którzy chcą więcej, robią więcej" mogłyby zostać wykorzystane jako instrument i proces. Jednakże powinien on mieć charakter wyjątkowy, w pełni uwzględnioać zasady Traktatu oraz być otwartym dla wszystkich członków. W żadnym wypadku nie może tworzyć barier, ani też zagrażać właściwemu funkcjonowaniu rynku jednolitego UE ani jego czterem wolnościom.

W naszej Księdze dalej rozwijamy szereg elementów w zakresie tego - jak wierzymy - w jaki sposób możemy budować Europę, która wyznacza wizję dla przyszłości, oraz Europę, która generuje wzrost i dostarcza miejsc pracy. BusinessEurope i jej federacje członkowskie zgodnie wyrażają poparcie dla projektu integracji europejskiej w oparciu o wspólne wartości europejskie i są gotowe przyczyniać się do jego ciągłego postępu.